AOTMiT negatywnie o warszawskim programie bilansu seniora. Odpowiedź prezydenta Trzaskowskiego

26 Września 2019, 9:39

Rada Przejrzystości AOTMiT negatywnie zaopiniowała projekt programu polityki zdrowotnej „Bilans 70- i 80- latka” realizowanego przez m.st. Warszawa. Jak komentuje sprawę prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, "warszawski program badań dla seniorów, blokowany jest przez rząd"

Działania realizowane jakie uwzględnia projekt programu skierowane miały być do mieszkańców miasta stołecznego Warszawa w wieku 70 oraz 80 lat. Oszacowano, że w programie weźmie udział rocznie ok. 10 tys. osób czyli 30 proc. populacji docelowej. Kryteria włączenia do programu stanowi miejsce zamieszkiwania oraz wiek.

W ramach udziału w programie, seniorzy mieliby przejść wszelkie elementy całościowej oceny geriatrycznej. Części składowe tej oceny to: poradnictwo psychologiczne, fizjoterapeutyczne, lekarskie, dietetyczne, pielęgniarskie, a także prowadzenie szeregu badań diagnostyczno-laboratoryjnych.

"Zgodnie z przyjętymi kryteriami włączenia można przypuszczać, że w programie wezmą udział zarówno osoby z objawami chorób jak i osoby bezobjawowe. W kryteriach nie ma odniesienia do wielochorobowości. (...) Zgodnie z wytycznymi, większość interwencji zawartych w projekcie programu nie jest zalecanych w populacji bezobjawowej - czytamy w opinii Agencji.

"Potencjalnie, powyższe działania mogą wręcz skutkować nad wykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych, co może przyczyniać się do pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ (zwiększenie kolejek do specjalistów) oraz negatywnie wpływać na pacjenta, powodując niepokój i dyskomfort związany z fałszywie pozytywnym wynikiem badań" - czytamy w opinii Rady Przejrzystości nt. stołecznego programu badań profilaktycznych dla seniorów.

AOTMiT zwraca także uwagę na błędne wyliczenia kosztowego programu. Całkowity koszt zaplanowanych interwencji został oszacowany na 2 575 100 zł w 2019 r. oraz 5 538 000 zł. w 2020 r.

Zakładając, że w programie zaplanowano udział 10 tys. osób rocznie to przy założonym koszcie jednostkowym (500 zł) koszt całkowity powinien wynieść ok. 5 mln zł rocznie. Nie jest zatem zrozumiałe w jaki sposób wnioskodawca oszacował koszty programu znacznie odbiegające od tej kwoty w 2019 r. - czytamy.

Koszty jednostkowe związane z objęciem 1 osoby badaniami diagnostycznymi i laboratoryjnymi mają wynieść 250 zł. Zgodnie z odnalezionymi informacjami, koszt badań laboratoryjnych (morfologia krwi z rozmazem, sód, potas, kreatynina, glukoza we krwi na czczo, hemoglobina glikowana, cholesterol całkowity oraz frakcje HDL i LDL, trójglicerydy, TSH) i diagnostycznych (densytometria z konsultacją, EKG, spirometria) wynosi ok. 400 zł. Koszt związany z poradami specjalistów został oszacowany również na 250 zł.

W projekcie wskazano, że koszt jednej porady ma wynieść ok. 50 zł, a jak zauważa AOTMiT, ceny rynkowe porad (psychologicznej, pielęgniarskiej, internistycznej, fizjoterapeutycznej, dietetycznej) mieściły się w przedziale 368-1298 zł. 

Rafał Trzaskowski: "Rząd blokuje warszawski program badań dla seniorów"

Do negatywnej oceny AOTMiT odniósł się sam prezydent m.st. Warszawa, Rafał Trzaskowski, komentując na swoim profilu społecznościowym, że negatywna opinia jest wynikiem działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

dazzz Poniedziałek, 30 Września 2019, 16:09
staruszkowie nie chca nadwykrywalnosci- wola umrzec naprawde chorzy
maruda Poniedziałek, 30 Września 2019, 16:07
a ta nadwykrywalnosc to ze niby pacjent jest zdrowy czy odwrotnie- bo jesli chory to obowiazek jest go leczyc- a moze wladze jednak mysla o eutanazjic staruszkow ?