E.Piotrowska- Rutkowska: wyzwania to kwestia dyżurów, marż, ustawa o zawodzie

26 Września 2019, 16:07 Apteka

Ustawa o zawodzie farmaceuty i jej jak najszybsze wejście w obieg prawny, kwestia dyżurów aptek oraz marż - to m.in. wyzwania jakie, w najbliższym czasie stoją przed samorządem zawodowym - podkreśliła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska- Rutkowska w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

W czwartek podczas obchodów Dnia Aptekarza, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jeszcze przed wyborami zostanie przyjęty przez Rząd.

- To bardzo dobra informacja. Co prawda liczyłam na to, że ustawa zostanie w ogóle przyjęta przez Sejm teraz, ale chociaż ta zapowiedź ministra jest dla nas satysfakcjonująca. My nie odpuścimy i będziemy nadal drążyli kamień, bo ta ustawa musi zaistnieć dla bezpieczeństwa pacjentów i dla farmacji. To jest dla nas priorytet. Będziemy pracowali nad tym, aby ta ustawa jak najszybciej weszła w obieg prawny - powiedziała Polityce Zdrowotnej Prezes NRA.

Wyraziła nadzieję, że ustawa, którą według zapowiedzi wiceministra Janusza Cieszyńskiego jeszcze w przed wyborami przyjmie Rząd, jednak trafi pod obrady Sejmu na jego ostatnim posiedzeniu zaplanowanym na 15 i 16 października br. – Wiele ustaw procedowanych jest szybko i ja nie widzę żadnych przeciwskazań, aby została ona uchwalona. Ustawa jest przygotowana – podkreśliła.

- Mam nadzieję, że opieka farmaceutyczna będzie świadczeniem zdrowotnym, czyli potrzebna jest zmiana w ustawie o świadczeniach zdrowotnych, w ustawie refundacyjnej. Może jednak należy pochylić się nad tabelami marż, bo ten sposób liczenia marż w aptece, nie gwarantuje stabilizacji finansowej apteki - wskazała prezes NRA.

Pytana o wyzwania dla samorządu w najbliższym czasie podkreśliła, że farmacja się zmienia i ciągle są do opiniowania nowe akty prawne.

- Na pewno kwestia dyżurów – to trzeba załatwić. Oczywiście ustawa o zawodzie. Trzeba też przyjrzeć się rynkowi aptecznemu – jak on wygląda, czy nie jest przejmowany przez podmioty nieuprawnione. To są tematy, nad którymi będziemy się zastanawiali - wyjaśniła.

Odnosząc się do kwestii e-zdrowia prezes NRA stwierdziła: - E-zdrowie wkroczyło już do aptek i mam nadzieję, że będzie mało takich sytuacji zapalnych, że to e-zdrowie będzie wchodziło tak płynnie. Liczę na wsparcie ze strony resortu zdrowia i resortu finansów, dlatego, że apteki ponoszą bardzo duże koszty w związku z realizacją e-zdrowia, więc takie wsparcie jak dla innych zawodów, przydałoby się również farmaceutom i aptekom, dlatego, że marże, które teraz są w aptekach, nie gwarantują dobrej sytuacji finansowej aptekom -zaznaczyła E. Piotrowska-Rutkowska.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz