Białystok: druga z cyklu konferencji "Medycyna laboratoryjna - interdyscyplinarna rola (...)

27 Września 2019, 13:02 diagnostyka biotechnologia laboratorium badania

W Białymstoku odbyła się druga z cyklu konferencji „Medycyna laboratoryjna – interdyscyplinarna rola medycznego laboratorium diagnostycznego w systemie ochrony zdrowia”. Uczestniczyło w niej ponad stu diagnostów laboratoryjnych z woj. podlaskiego.

W konferencji, która odbyła się w środę 25 września, wzięła udział posłanka z Sejmowej Komisji Zdrowia Bernadeta Krynicka, która odniosła się do trwającego protestu diagnostów laboratoryjnych.

– Są grupy zawodowe, w tym diagności laboratoryjni, które zarabiają za mało. Zdaję sobie z tego sprawę, że powinni zarabiać więcej. Nie da się w ciągu czterech lat uzdrowić systemu ochrony zdrowia. Ale nakłady na ochronę zdrowia są coraz większe i będą wzrastać – powiedziała posłanka PiS Bernadeta Krynicka. Jednocześnie posłanka obiecała, że w następnej kadencji Sejmu uda się wprowadzić ustawę o medycynie laboratoryjnej.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ przekonuje, że część szpitali przyznało podwyżki diagnostom. Tak również przekonywał podczas konferencji w Białymstoku dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński. - Placówki z Podlasia przekazały informacje, że od 1 lipca na 22 szpitale sieciowe - 13 przyznało podwyżki m.in. dla diagnostów w wysokości od 50 do 350 zł brutto - powiedział Maciej Olesiński.

Jednak Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że zawodom pominiętym w podwyżkach płacowych, od 1 lipca ma przysługiwać dodatek w wysokości 500 zł netto.

W konferencji uczestniczyli również: prezes KRDL Alina Niewiadomska, wiceprezes Justyna Marynowska, wiceprezes Małgorzata Rusak, krajowy konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej prof. Maciej Szmitkowski, podlaski konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej dr Roland Rółkowski, przedstawiciel KRDL w woj. podlaskim dr Przemysław Gosk.

Konferencja ta ma na celu połączenie dwóch zakresów merytorycznych: organizacji systemu ochrony zdrowia oraz naukowych wykładów z zakresu medycyny laboratoryjnej. Rola Medycznego Laboratorium Diagnostycznego odgrywa bardzo ważne miejsce w kreowaniu polityki zarządzania podmiotami leczniczymi w oparciu o zasady Value Based Health Care.

Kolejne konferencje „Medycyna laboratoryjna – interdyscyplinarna rola MLD w systemie ochrony zdrowia” odbędą się w: Rzeszowie, Tarnowie i Bydgoszczy.

Patronat honorowy nad cyklem konferencji objęło Ministerstwo Zdrowia.

Patronat medialny na konferencjami objęła Polityka Zdrowotna.

Źródło: KIDL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz