AOTMiT: ruszają bezpłatne szkolenia dla szpitali, samorządów, pacjentów

01 Października 2019, 15:30 AOTMiT

Zgłoszenie samorządowego programu polityki zdrowotnej krok po kroku on-line, tak by były wszystkie niezbędne elementy, filmy edukacyjne, informacje dotyczące szkoleń w terenie – to elementy projektu, który dziś uruchomiła AOTMiT. Szkolenia z tworzenia projektów, HTA czy taryfikacji zaczną się za półtora tygodnia. 

Samorządowcy, pacjenci, pracownicy placówek medycznych czy NFZ to grupy, dla których ruszą szkolenia w ramach projektu "Racjonalne decyzje w systemie ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej polityki zdrowotnej". Program ten realizuje AOTMiT. 

Chodzi m.in. o to, by wnioski trafiające do oceny agencji czy dane dotyczące kosztów placówek medycznych były przekazywane w taki sposób, by nie trzeba było ich poprawiać. 

– Planujemy przeprowadzenie 84 szkoleń łącznie dla blisko 5 tys. osób – mówił szef Agencji dr Roman Topór-Mądry. Rejestracja na szkolenia odbywa się poprzez pod linkiem: http://aotmit.gov.pl/power/info.php

Liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ jak podkreślają przedstawiciele Agencji, zależy im na jakości o którą łatwiej w mniejszych grupach. 

Program realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 

 

Samorządowe programy

Ostatnio głośno było o negatywnej opinii dla programu badań seniorów w Warszawie. Agencja regularnie odrzuca część wniosków, a od 2018 r. jej opinia jest wiążąca dla samorządu. Jednak jak podkreślają urzędnicy, część wniosków nie spełnia wymogów np. formalnych lub proponuje rozwiązania, których wartość profilaktyczna budzi wątpliwości. 

Na razie programy prowadzi mniej niż jedna trzecia lokalnych władz. Agencja ma w planach (pierwsze efekty już są) przygotowanie szablonów do najpopularniejszych programów np. w zakresie szczepień. 

 

HTA i taryfikacja

W szkoleniu pojawią się elementy wiedzy w zakresie HTA (health technology assessment, czyli analizy efektywności klinicznej, analiz ekonomicznych oraz analizy wpływu refundacji danej technologii na budżet płatnika) i taryfikacji (wyceny świadczeń na podstawie zebranych informacji). 

– W późniejszym czasie będziemy też realizować szkolenia w zakresie wytycznych klinicznych – mówiła Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, dyrektor biura prezesa i rzecznik prasowa Agencji.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz