J. Cieszyński: Potrzebujemy strategii cyfryzacji ochrony zdrowia

01 Października 2019, 15:41 Janusz Cieszyński (MZ)

W zakresie e-zdrowia jesteśmy tam gdzie planowaliśmy być, ale nie spoczywamy na laurach. Kluczem do sukcesu jest harmonijne i skuteczne wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych. Do tego potrzebna jest dobrze sformułowana strategia – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

-E-zdrowie to sukces pisany z gwiazdką. Jesteśmy tam gdzie planowaliśmy być, ale nie spoczywamy na laurach – podkreślał wiceminister Janusz Cieszyński podczas konferencji „E-zdrowie w Polsce – czas liderów, wyzwań i szans”. –Stoimy przed wyzwaniem zbudowania dalszych rozwiązań na zbudowanym fundamencie – dodał.

W obecnej fazie projektu e-zdrowia, warstwa technologiczna i informatyczna ma mniejsze znaczenie niż kwestia organizacyjne. –Priorytetem jest przekonanie wszystkich pracowników medycznych, zarządzających i pacjentów do tego, że e-zdrowie to inwestycja, której nie można już odwlekać – mówił.  - Droga, którą przyjęliśmy, dialog, rozmowa, współpraca to słuszny kierunek i będziemy go kontynuować – dodał.

- Pokazaliśmy, że potrafimy realizować duże projekty. Zbudowaliśmy zespół i zauważamy postępu w wykorzystaniu alokowanych przez ostatnie lata zasobów – podkreślił. Dodał też, że obecny model wdrażania nowych rozwiązań technologiczny nie jest optymalny.

-Realizujemy dziś projekt, który został opracowany ponad dekadę temu – mówił Janusz Cieszyński i dodał, że termin wdrożenia e-recept pospieszony został ze względu na wymagania Unii Europejskiej, która wsparła realizację projektu zastrzykiem finansowym.

 -To nie jest optymalnym model wdrażania e-zdrowia. Sukcesem będzie pokazanie pacjentom i pracownikom medycznym, że e-zdrowie to korzyść – mówił. Dodał też, że istotne jest stworzenie dobrej strategii informatyzacji publicznej ochrony zdrowia i jej systematycznej realizacji.

E-recepta była pierwszym krokiem cyfryzacji w ochronie zdrowia. Sprawimy, że e–zdrowie nie będzie e-biurokracją. Chcemy kolejno wdrażać e-wizyty lekarskie, e-zwolnienie, czy inne procesy cyfryzacji, które wesprą transformacje w publicznej ochronie zdrowia

- Jak każda zmiana, cyfryzacja w zdrowiu wzbudziła kolejne oczekiwania. Przy okazji e-recepty wszyscy chcą abyśmy upraszczali wszelkie procedury. To wymaga jednak czasu. Nie uda nam się zrealizować tego w jednym momencie – mówił wiceminister zdrowia. 

-  Zaprojektowanie procesów, które odpowiadają za rozliczenie świadczeń wartych kilkaset miliardów złotych to nie proces kilkudniowy. To musi potrwać – mówił. W całym procesie zabraknąć miało resortowi odpowiedzi, jakie oczekiwania mają zostać zaspokojone. –Dlatego właśnie potrzebujemy strategii, aby móc rozliczać się z realizacji planów a nie oczekiwać kolejnych zmian tu i teraz – mówił Janusz Cieszyński. 

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz