Umowa z wykonawcą filii szpitala WIM w Legionowie - podpisana

02 Października 2019, 12:55

Umowa z wykonawcą na budowę nowego szpitala wojskowego w Legionowie - filii Wojskowego Instytutu Medycznego została podpisana w środę w WIM. Nowa placówka ma zacząć przyjmować pacjentów już za dwa lata. 

W uroczystości podpisania umowy wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który zapewniał, że szpital zacznie przyjmować pacjentów już za dwa lata. - Bardzo się cieszę z tego, że umowa została podpisana. W ciągu dwóch lat w Legionowie powstanie szpital - mówił szef MON. Przypomniał, że idea utworzenia lecznicy w Legionowie narodziła się w 1980 r. kiedy powstawała tam Solidarność. 

- To była jedna z zasadniczych potrzeb dla mieszkańców Legionowa, także dla części mieszkańców, którzy byli żołnierzami Wojska Polskiego - wskazywał szef MON. Minister podkreślił, że powodem budowy szpitala w Legionowie jest rosnąca liczba żołnierzy, którzy mieszkają na terenie Legionowa. Zaznaczył jednocześnie, że placówka będzie otwarta także dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu.

Dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak podkreślił, że po blisko 60 latach WIM będzie miał nową dodatkową lokalizację.

- To dla naszego Instytutu ważny i długo oczekiwany impuls rozwojowy. Za pośrednictwem tej inwestycji nasze usługi dotrą do nowych grup pacjentów, a jednocześnie dzięki zaangażowaniu środków Ministerstwa obrony narodowej, Instytut otrzyma nowe środki zwiększające jego kapitał, wzmacniając tym samym naszą pozycję lidera na krajowym rynku ochrony zdrowia - mówił gen. G. Gielerak.

- Budowa szpitala w Legionowie jest z dzisiejszej perspektywy zadaniem bardzo ambitnym realizowanym w czasie kluczowych zmian jakie dokonują się w systemie ochrony zdrowia. Od początku było to działanie, inwestycja która skupiała się na potrzebach wojska oraz oczekiwaniach społecznych. Dziś doskonale można zaobserwować, w jaki sposób wojskowa służba zdrowia może pozytywnie wpływać na kształtowanie rynku ochrony zdrowia w Polsce, na realizację potrzeb pacjentów wykorzystując do tego celu, czerpiąc z najlepszych doświadczeń wojska - mówił dyrektor WIM.

Jak podkreślił, szpital w Legionowie to nie tylko nowe miejsce realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, ale to również nowa formuła organizacji rynku ochrony zdrowia w Polsce (...). - Formuła oparta o model współpracy szpitala o najwyższym poziomie referencyjności z jednostkami o poziomie niższym. To w rzeczywistości najbardziej praktyczny i racjonalny sposób wykorzystania  posiadanych przez każdy szpital zasobów kadrowych, sprzętowych, posiadanej wiedzy i umiejętności - wyjaśnił gen. G. Gielerak.

Według założeń, szpital będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów. Będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W ramach nowej inwestycji planowane jest utworzenie m.in. trzech sal operacyjnych oraz sześciu oddziałów szpitalnych. 

Zatrudnienie w nowym szpitalu znaleźć ma blisko 250 osób - lekarzy, pielęgniarek oraz innego personelu medycznego i pomocniczego. Źródłem finansowania inwestycji będą środki resortu obrony narodowej.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

klementyna Poniedziałek, 06 Stycznia 2020, 23:04
Przecież według Ministerstwa zdrowia szpitali jest za duzo.Po co ładować pieniądze na budowę nowego szpitala. W warszawie wybudowano szpital tzw. poludniowy na Ursynowie i nie wiadomo czy będzie miał kontrakt z NFZ. Znowu polityka bierze górę. W tym państwie nigdy nie będzie pieniędzy na leczenie bo samo Ministerstwo nie umie nimi gospodarować.