Ratownictwo medyczne: zmiany w oznaczaniu karetek i umundurowaniu ratowników

02 Października 2019, 14:06 Ratownicy

MZ opublikował projekt rozporządzenia, które określa wzór graficzny systemu, sposób oznakowania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, kierującego akcją medyczną, ratowników współpracujących z systemem, umundurowanie członków zespołów. Od 1 stycznia 2028 r. wszystkie specjalistyczne środki transportu sanitarnego będące na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego będą koloru żółtego.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego 

Jak wyjaśnia MZ, obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2010 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego zawiera, m. in. wymagania dotyczące sposobu oznakowania lekarza koordynatora ratownictwa medycznego. Tymczasem ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o PRM oraz niektórych innych ustaw nadała nowe brzmienie upoważnieniu ustawowemu w tym zakresie. 

Zmienił się także katalog jednostek współpracujących z systemem, których dotyczyć będzie obowiązek specjalnego oznakowania ratowników udzielających kwalifikowanej pierwszej pomocy.

MZ wyjaśnia, że zmiany wynikają z potrzeby poprawy funkcjonalności poszczególnych elementów umundurowania, a ponadto obecne specjalistyczne środki transportu sanitarnego na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego mają różną kolorystykę. - Celowe jest natomiast ujednolicenie wymagań w tym zakresie - podkreśla MZ.

Proponowane rozporządzenie określa wzór graficzny systemu, sposób oznakowania jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, kierującego akcją medyczną, osób wykonujących medyczne czynności ratunkowe oraz ratowników z jednostek współpracujących z systemem, a także wymagania w zakresie umundurowania członków zespołu ratownictwa medycznego. Jak zapewnia MZ, zaproponowane rozwiązania w tym zakresie są tożsame z dotychczasowymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2010 r. ws. oznaczenia systemu PRM oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.

Natomiast projekt nie wprowadza już oznakowania wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy zastąpili lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego, z uwagi na fakt, że koordynatorzy nie są obecni na miejscu zdarzenia.

Ujednolicona kolorystyka

W zakresie umundurowania członków lotniczych zespołów ratownictwa medycznego zmiany normują kolorystykę umundurowania określoną kolorami: czerwonym oraz granatowym lub kombinacją tych kolorów, dopuszczają również niewielkie dodatki w kolorze czarnym. Projekt wprowadza również zmiany w wymaganiach technicznych i użytkowych oraz precyzuje warunki, w jakich odzież i obuwie mają być użytkowane (lato, zima lub cały rok).

Ponadto zakłada się, że od 1 stycznia 2028 r. wszystkie specjalistyczne środki transportu sanitarnego będące na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego będą koloru żółtego.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

Ratmed Wtorek, 10 Grudnia 2019, 15:46
Umundurowanie? To ja noszę jakiś mundur? Jestem w wojsku, policji bądź straży? No nie wydaje mi się. Dalej blablabla o kolorze karetki. Rozumiem, że to są najbardziej naglące sprawy tak? Żenada nie ma końca!
cm Piątek, 04 Października 2019, 21:45
Jest takie powiedzenie. Jak się w burdelu źle dzieje to się zatrudnia nowe dziwki a nie zmienia firanki...
Cla00 Piątek, 04 Października 2019, 16:52
A gdzie podwyżki dla Ratownikow Medycznych? Myślę że kwestia kolorystyczna jest mniej ważna niż podwyżki!
DH Piątek, 04 Października 2019, 11:26
Powinni dostawać ubranie ochronne a nie kupować samemu bo potem wyglądają jak przebierańcy. To trzeba uregulować. I to nie jest mundur bo mundur to mają służby. No chyba że będą wcześniejsze emerytury dla tzw pracowników medycznych. To może jeszcze dla pielęgniarek? Tak,tak najlepiej po 15 latach. No i pensja tak na poziomie 7000. Tak samo biedni nauczyciele. Emka po 15 latach i pensja z 5 tysi. Bo oni się tak narobią. Szczególnie te w świetlicach,wiecznie narzekające. Jak ktoś chce 6000 zapraszam do mojej firmy, potrzebuję kurierów i kurierki. Praca 200 godzin miesięcznie ale zarobek solidny.
Brog Piątek, 04 Października 2019, 7:25
O! Bardzo ważnymi sprawami się zajmują. Ciekawe kto będzie w 2028 jeździł w tych mundurkach i tymi żółtymi karetkami.
RM Czwartek, 03 Października 2019, 23:18
Zamiast malować karetki i stroić nas w jakieś pocieszne stroje przyda się dofinansowanie na darmowe kursy, warsztaty, szkolenia, za które musimy sami płacić a są obowiazkowe, lub trzeciego członka ZRM tam gdzie zespoły muszą radzić sobie w dwie osoby.
Daniel Czwartek, 03 Października 2019, 17:41
Po co, szkoda kasy na pierdoły, nie lepiej kupić sprzęt. Już były różne kolory i napisy i znowu nowe okleiny pierdółki
olaf Czwartek, 03 Października 2019, 12:59
uważam że umundurowanie ratowników musi ulec zmianie. obecnie my ratownicy w naszych "mundurach" wyglądamy jak pracownicy budowy czy inne służby porządkowe. czy jakaś 8nna służba ma mundur jak policjant lub strażak ? nie. mnie już zdążyli się podczas tankowania karetki że podszedł do mnie klient stacji paliw prosząc mnie o zatankowanie mu auta bo myślał że jestem pracownikiem stacji paliw..... jest to poniżające bo powinniśmy być z daleka rozróżniani od innych służb
Ola Czwartek, 31 Października 2019, 11:38
Poniżające, że Cię pomylili pracownikiem stacji paliw.... Dla Ciebie strój ochronny ma aż takie duże znaczenie. Porażka
Dudi Piątek, 04 Października 2019, 11:18
Oj nie przesadzaj. Jak chcesz mieć mundur to idź do policji wojska czy straży. Ty jesteś ratownikiem i masz ubiór ochronny a nie mundur.
Qwerry Czwartek, 03 Października 2019, 12:19
Oczywiście, system jest tak dofinansowany ze możemy sobie na to pozwolić. A pan minister jak będzie nam kupował umundurowanie to będzie decydował w czym będę chodził w lecie, a w czym w zimie. Póki co sam płacę za ubrania i sam decyduję!
RAT MED Czwartek, 03 Października 2019, 11:26
Poprostu jak się czyta to się nie chce w to wierzyc, jak tak będzie jak jest to do 2028r. cały system ratownictwa medycznego się rozleci z powodu braku i lekceważenia ratowników medycznych. Ale przecież najważniejszy jest kolor ZRM i ubiór RM żenada.
Marcin Czwartek, 03 Października 2019, 9:52
Jakby to było najważniejsze w tym całym bur*elu. Jak tak dalej będzie nie będzie konieczne ujednolicenie koloru karetek bo nie będzie miał w nich kto jeździć.... A jak wiadomo karetka bez RATOWNIKÓW to tylko samochód
Krzysiek Czwartek, 03 Października 2019, 12:10
Zajmują się kolorami bo na nic innego nie maja pomysłu, albo znowu jakiś pociotek będzie szył mundurki dla ratowników. Żułtki??? Ciekawe kto im zioło sprzedaje, mam nadzieje ze żaden potrzebujący nie pomyli ratowników z drogowcami albo inna tego typu służbą ....
Zbcc Czwartek, 03 Października 2019, 11:45
Racja, pierdołami się zajmują, zamiast rzeczywistymi problemami.