Po spotkaniu MZ ze związkami: Powtórka z rozrywki

02 Października 2019, 18:36 Protest

Ponownie zweryfikujemy wszystkie dane dotyczące podwyżek dla fizjoterapeutów, diagnostów i techników, bo te przedstawione przez resort zdrowia są błędne- powiedzieli związkowcy po spotkaniu z ministrem zdrowia, nie kryjąc rozczarowania z wyników rozmów.

– Z analiz resortu, po przeanalizowaniu porozumień dotyczących podwyżek dla fizjoterapeutów, diagnostów i techników wynika, że średnia podwyżka wyniosła 370 zł brutto – poinformował dziennikarzy minister zdrowia Łukasz Szumowski, kilkanaście minut po wyjściu w trakcie spotkania ze związkowcami.

 Jak tłumaczyli związkowcy po ponad trzygodzinnym spotkaniu z reprezentantami resortu, ministerstwo uwzględniło w swoich danych podwyżki z 2018 roku wynikające ze sporów zbiorowych, bądź te wynikające z walidacji wynagrodzeń w związku z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników placówek medycznych. To dalej nie zmienia faktu, że diagności, fizjoterapeuci i technicy w mniejszych miejscowościach potrafią zarabiać 1800 zł netto, a w tych większych miejscowościach konkurencyjne płace z tytułu pracy na kasie otrzymują pracownicy w popularnych dyskontach. 

- Pokazaliśmy słabość metodologiczną pana ministra - stwierdził Tomasz Dybek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Podkreślił też, że minister opuścił spotkanie nie wysłuchując do końca przedstawianych przez związkowców zestawień.

Powtórka z rozrywki

Co dalej? Minister zapowiedział kolejne spotkanie, po wyborach. 16. października związkowcy ponownie spotkają się z przedstawicielami resortu. - To powtórka z rozrywki. Będziemy weryfikować weryfikację - zapowiedziała Agnieszka Gierszon z KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Protest nie zostaje zawieszony, trwa dalej- podkreśliła. Na ten moment związkowcy nie byli w stanie jeszcze odpowiedzieć, w jakiej formie. 

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Piotr Poniedziałek, 07 Października 2019, 10:32
Metodologia to nauka o metodach. Nie jestem przekonany, czy Minister Zdrowia musi być w tej nauce mistrzem. Musi natomiast stosować właściwe metody/właściwą metodykę.