Apteki będą dzielić się lekami

03 Października 2019, 10:44 Leki apteka

Brak porozumienia w sprawie Brexitu i widmo wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE bez umowy wnosi coraz bardziej nerwową atmosferę na wyspach. Jak sugeruje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej w przypadku pojawienia się poważnych braków leków farmaceuci będą musieli dzielić się zapasami leków z innymi aptekami- donosi brytyjski portal "The Pharmaceutical Journal".

Warto podkreślić, że w brytyjskim prawie do 2012 roku istniała furtka umożliwiająca placówkom aptecznym handel lekami z innymi aptekami bez konieczności posiadania licencji hurtowni farmaceutycznej. Rozwiązanie to uprawniało jednak do handlu 'małymi' ilościami produktów leczniczych, które nie przekraczały 5 proc. całkowitego handlu detalicznego lekami. Ostatecznie prawo to zostało uchylone w 2012 roku z uwagi na brak zgodności z regulacjamiUE.

Po latach brytyjski rząd powraca jednak do tego rozwiązania. Agencja ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej MHRA zaproponowała by apteki zostały zwolnione z przepisów obowiązujących w UE - szczególnie w sytuacjach, kiedy obrót lekami pomiędzy aptekami jest okazjonalny, występuje w małych ilościach i służy zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego pacjentom, a także nie jest nastawiony na generowanie zysków.

Dodatkowo w oświadczeniu przekazanym do mediów Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) zasugerował, że farmaceuci będą zobowiązani do dzielenia się zapasami leków z innymi aptekami w celu złagodzenia niedoborów preparatów po Brexicie.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz