A. Niedzielski: mam nadzieję, że będę miał szansę kontynuować misję, którą rozpocząłem w NFZ

04 Października 2019, 16:51 Adam Niedzielski NFZ

- Złożyłem dokumenty w konkursie na Prezesa NFZ. Mam nadzieję, że będę miał szansę kontynuować misję, którą rozpocząłem w NFZ (…) – powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną p.o. prezesa NFZ Adam Niedzielski.

3 października minął termin zgłaszania przed kandydatów dokumentów w konkursie na stanowisko prezesa NFZ. Jak dowiedziała się Polityka Zdrowotna, w połowie przyszłego tygodnia ma się zebrać Rada NFZ.

- Złożyłem dokumenty w konkursie na Prezesa NFZ. Mam nadzieję, że będę miał szansę kontynuować misję, którą rozpocząłem w NFZ przygotowując m.in. strategię na najbliższe lata, która w gruncie rzeczy oznacza pewną zmianę filozofii działania NFZ – poinformował A. Niedzielski.

- Przede wszystkim chodzi o to, aby w sferze płatności przestać płacić tylko za procedurę, a zacząć płacić za pewien efekt leczenia, czyli myślimy sobie takimi kategoriami, że nie usługa jako taka ma znaczenie, tylko jakiej ona jest jakości, jaki przyniosła efekt, ale także jaki jest odbiór pacjenta i poziom jego satysfakcji. Taki element też chcielibyśmy zacząć uwzględniać – wskazał p.o. prezesa.

- Poza tym wyzwania, które stoją przed Narodowym Funduszem Zdrowia, to przede wszystkim wdrażanie nowych modeli opieki koordynowanej – mówił A. Niedzielski i dodał, że zapewnia to lepszą jakość leczenia.

- Jednym z priorytetów, który chciałbym również realizować wykorzystując zasoby danych jakie gromadzi NFZ,  jest uszczelnianie systemu, czyli pilnowanie tego, że pieniądze publiczne, które zostały powierzone NFZ, są wykorzystywane w sposób racjonalny, gospodarny, oszczędny, a te możliwości jakie mamy w tej chwili w zakresie analizy danych, monitorowania różnych informacji z różnych baz danych, dają nam naprawdę potężne narzędzie – zaznaczył A. Niedzielski.

Według niego, tematów i wyzwań jest bardzo dużo, ponieważ NFZ jest „swoistą agencją wykonawczą, więc tematy bieżące, rozwiązywanie problemów dotyczących szpitalnictwa czy innych poziomów leczenia też są przedmiotem zainteresowania prezesa NFZ”.

P.O prezesa NFZ wskazał ponadto na zmianę struktury finansowania zakresów świadczeń. - Chodzi także o przywracania pewnej racjonalności piramidy świadczeń, aby szpitalnictwo nie było dominującym elementem. Chcielibyśmy, aby w większym stopniu podstawowa opieka zdrowotna dźwigała ciężar, bo jest do tego świetnie przygotowana. Mamy bardzo dobrych lekarzy rodzinnych i wyposażonych w odpowiednią wiedzę, aby pacjentów chorych przewlekle, którzy teraz w dużym stopniu trafiają do specjalistyki bądź do szpitala, prowadzić ich w tym zakresie, w którym jest to możliwe na poziomie podstawowym – ocenił A. Niedzielski.

Pytany o to, co mógłby zaliczyć do swoich osiągnięć jako p.o. prezesa NFZ, przypomniał, że objął to stanowisko niedawno, czyli w lipcu tego roku.

- Największym sukcesem było właśnie wprowadzenie modelu płacenia za wynik w podstawowej opiece zdrowotnej. Pod koniec sierpnia miałem przyjemność podpisać zarządzenie, które właśnie taki elementy płacenia za wynik wprowadzały, gdzie po przekroczeniu kryteriów oczekiwanych dotyczących pokrycia populacyjnego profilaktyką, prowadzenia osób chorych przewlekle, to wypłacamy jako NFZ specjalne premie, czyli premiujemy pożądane z naszego punktu widzenia zachowania – mówił A. Niedzielski.

Jak podkreślił, widać już pierwsze efekty, najbardziej w przypadku e-recepty, czyli jednego z obszarów które premiuje NFZ.  - Chodzi o przyzwyczajenie i zachęcenie lekarzy do tego, aby posługiwać się właśnie elektroniczną metodą wystawiania recept. W stosunku do sierpnia nastąpił prawie dwukrotny wzrost dziennego wystawiania e-recept, m.in. dlatego, że premiujemy tych, którzy potrafią się wykazać, że takie recepty wystawiają - dodał.

Wskazał ponadto na inicjatywę współpracy z organizacjami pacjenckimi. - Chcemy wspólnie stworzyć program współpracy. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu, na którym ustaliliśmy 3-miesięczny harmonogram prac, podczas którego będziemy identyfikowali obszary współpracy, stawiali sobie cele i oczywiście definiowali działania, które te cele mają realizować – wyjaśnił p.o. prezesa NFZ.

Ponadto w opinii A. Niedzielskiego, oprócz działań uszczelniających system czy innych działań dotyczących optymalizacji płatności, „większe nakłady na zdrowie są konieczne”. - Ale to są dwa byty połączone: więcej i lepiej. Bez mechanizmu kontroli jakości nie jesteśmy w stanie wykazać, że dobrze wydatkujemy te większe środki - zastrzegł.

Beata Pieniążek-Osińska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ikar Poniedziałek, 07 Października 2019, 8:26
szybkie obsadzanie stołków przed wyborami przez ekipę Morawieckiego, ABM, NFZ, itd. Boją się, że po wyborach nawet PIS ich odsunie?
porządna praca Sobota, 05 Października 2019, 10:17
A może najpierw zrobić porządek na własnym podwórku ?
A potem wyjść na zewnątrz.