Ustawa o zawodzie farmaceuty: wzmocnienie, którego nadal brak

07 Października 2019, 13:44 farmaceuta apteka leki

Udział w racjonalizacji farmakoterapii, zaangażowanie w badania kliniczne, a także nadzór nad produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w szpitalu - to zadania, które będzie w ocenie wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego mógł realizować farmaceuta na oddziałach szpitalnych. Niestety wszystko to jest nadal w sferze planów - bo projekt ustawy o zawodzie nadal nie opuścił murów resortu zdrowia.

Odpowiadając na początku października na interpelację poselską złożoną przez posłankę Barbarę Dolniak (Nowoczesna), Maciej Miłkowski podkreślił, że w resorcie zdrowia nadal trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty.

W ocenie wiceministra akt ten ma wpłynąć na pracę farmaceutów m.in. poprzez wzmocnienie ich roli. Zmiana ta ma objąć również farmaceutów zatrudnionych w szpitalach, którzy po wdrożeniu nowej regulacji będą mieli wyraźnie nakreślone zadania zawodowe. Wśród nich mają znaleźć się m.in. udział w racjonalizacji farmakoterapii, w tym udział w pracach komitetu terapeutycznego, uczestnictwo w badaniach klinicznych, nadzorowanie gospodarki produktami leczniczymi, zarządzanie lekami i wyrobami medycznymi na oddziałach, realizowanie analiz farmakoekonomicznych czy prowadzenie terapii monitorowanej stężeniami leków. 

- Większe możliwości i uprawnienia oraz ich rozpropagowanie i rozpowszechnienie, powinny przyczynić się do zwiększenia roli farmaceutów szpitalnych, co może przynieść m.in. korzyści ekonomiczne oraz wnieść element innowacyjności w prowadzonej farmakoterapii. Wzmocnienie pozycji farmaceuty powinno zmniejszyć zjawisko występowania nieprawidłowości w zakresie  realizacji usług farmaceutycznych oraz pozostałych zadań́ aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej, jak również organizacji gospodarki lekami- ocenił Maciej Miłkowski.

Niestety dotychczas - pomimo zapewnień złożonych podczas obchodów Dnia Aptekarza przez Janusza Cieszyńskiego - projekt ustawy nie trafił pod obrady Rady Ministrów, a tym samym jest niemal pewne, że nie będzie mógł być procedowany w tej kadencji Sejmu.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

mgr farm. Mariusz Politowicz Wtorek, 08 Października 2019, 18:20
Czyżby UOZF była niechcianym dzieckiem resortu zdrowia?
mgr Niedziela, 20 Października 2019, 20:10
Farmaceuci teraz mają słabszą pozycję nawet od pielęgniarek. Upadek zawodu:(