J. Pinkas i R. Topór-Mądry: co ze szczepieniem przeciw rotawirusom?

07 Października 2019, 12:49 Szczepienia

- Wszystkie dzieci powinny mieć dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko rotawirusom - przekonuje Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Jak dodaje, takie jest stanowisko Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Jakie zdanie ma szef Agencji?

- Jesteśmy zdania, że wszystkie dzieci powinny mieć dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko rotawirusom. Jest to stanowisko Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, która wydała taką rekomendację, jak też mówię to i w imieniu własnym – mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

- Rekomendacja Rady jest jasna: dzieci w Polsce powinny być zaszczepione przeciwko rotawirusom, a nie tylko wybrane grupy – dodaje minister Pinkas.

Szczepionki przeciw rotawirusom są zalecane, ale nie obowiązkowe. Trzeba je więc kupić za własne pieniądze. O szczepienia przeciwko rotawirusom dla wszystkich dzieci od lat walczą neonatolodzy i pediatrzy. Ministerstwo Zdrowia zleciło ocenę tego, czy biorąc pod uwagę środki publiczne, refundacja szczepień jest dobrym pomysłem.

Rada Przejrzystości AOTMiT niedawno zajmowała się tym, czy powinniśmy je finansować ze środków publicznych. Jaka jest jej rekomendacja? Rada uznała, że tak, ale nie dla wszystkich dzieci, lecz z grup ryzyka, które są szczególnie narażone na konsekwencje zakażeń rotwirusami. Chodzi np. o wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową. Podobnie było ze szczepieniami przeciwko pneumokokom, które najpierw były refundowane tylko dla części dzieci. Opinia Rady została opublikowana w ubiegłym tygodniu. - Ostateczna decyzja co do rekomendacji szczepień należy do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – mówi nam Katarzyna Jagodzińska, rzecznik AOTMiT.

Aktualizacja:

Prezes Agencji Roman Topór-Mądry "rekomenduje stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom pod warunkiem obniżenia kosztu szczepień oraz rozważenia możliwości wprowadzenia, w pierwszej kolejności, szczepień w grupach wysokiego ryzyka z jednoczesną oceną efektywności klinicznej i kosztowej".

Co mówią lekarze?

Szczepienia przeciwko rotawirusom podawane są doustnie, ale by były skuteczne, musza być podane w okresie niemowlęcym. Zdaniem lekarzy i ekspertów, szczepienie obejmujące całą populację, szybko by się zwróciło, m.in. dzięki mniejszej liczbie hospitalizacji. 

Zobacz: Powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom, czyli jak zaoszczędzić 100 mln zł

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz