Należy mocniej zagospodarować opiekę długoterminowa i choć funkcjonują w społeczeństwie zakłady opiekuńczo lecznicze, czy DPS (domy pomocy społecznej) to oferta dla seniorów jest za mała - stwierdza wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zmiany demograficzne, starzejące się, ale wciąż aktywne społeczeństwo zmusza nas do poszerzenia oferty opieki także dla seniorów samodzielnych, choćby poprzez otworzenie dziennych domów opieki senioralnej. Należy też wzbogacić świadczenia o domową opiekę nad osobami starszymi.
Wzrost nakładów na ochronę zdrowia - to już jest i już działa - podkreśliła wiceminister wspominają o ustawie przewidującą wzrost finansowanie publicznej ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do 2024 r. Jak komentuje, "nie można jednak na tym poprzestać". Rozwój technologiczny i rosnący poziom skomplikowania procedur medycznych wymaga większych nakładów finansowych - podkreśliła.
Wiążącym tematem dla finansowania publicznej OZ są kadry i narastający przez lata efekt zaniedbań ich poziomu wynagrodzeń, który prowadził do odpływu kadr za granicę. -Zwiększyliśmy wynagrodzenia pracowników medycznych i należy ten trend kontynuować - mówiła wiceminister zdrowia. Motywatorem do pozostania, wykształconych w Polsce i cenionych w całej UE kadr, są wynagrodzenia - dodała.