MZ zachęca szpitale do udziału w pilotażu "Dieta mamy"

08 Października 2019, 12:41 ciąża

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zachęca placówki do włączenia się w pilotaż pn. Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i okresie poporodowym - Dieta Mamy. Placówki w pilotażu otrzymają dodatkowo 18,20 zł za każdy osobodzień hospitalizacji pacjentki objętej pilotażem.

Jak przypomniał wiceminister w komunikacie opublikowanym na stronie NFZ, projekt pn. Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy ma charakter pilotażu i dodał, że MZ i NFZ zapraszają wszystkie podmioty lecznicze posiadające kontrakt z NFZ oraz oddziały dedykowane kobietom w ciąży i po porodzie. 

Wyjaśnił, że zasady realizacji programu są określone w Zarządzeniu Prezesa NFZ, a przystąpienie do niego można opisać w czterech podstawowych krokach:

  • zapoznanie się z wymaganiami jakie musi spełniać podmiot realizujący pilotaż, wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie programu pilotażowego "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy" Dz.U. 2019 poz. 1537
  • złożenie Wniosku do właściwego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wraz z załącznikami (wzory wszystkich dokumentów są dostępne na stornie internetowej NFZ http://nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesanfz/zarzadzenie-nr-1162019dsoz,7000.html;
  • ocena Wniosku przez NFZ i ewentualne wezwanie do złożenia korekty;
  • podpisanie umowy i realizacja programu.


- Warto zaznaczyć, że podmiot który przystąpi do pilotażu otrzyma dodatkowe środki finansowe w wysokości 18,20 zł za każdy osobodzień hospitalizacji pacjentki objętej wsparciem programu - zaznaczył wiceminister i wyraził nadzieję na duże zainteresowanie projektem, który ma wpłynąć na poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polce i zainicjować kolejne zmiany w zakresie żywienia szpitalnego.

Źródło: NFZ

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz