Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM otwarte

09 Października 2019, 12:54 Stomatologia

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otwarto uroczyście w środę na terenie kampusu Banacha. To największe w Polsce i najnowocześniejsze w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologiczne.

- Zaczynamy nową erę w stomatologii w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To przełom (…) i z dawna oczekiwana inwestycja. Z sentymentem myślimy o dawnych lokalizacjach, ale cieszymy się, że dane nam będzie uczyć, studiować i leczyć w tych nowych murach. Medycyna na najwyższym poziomie będzie rozwijana w znacznie lepszych warunkach – mówił rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

- Będą prowadzone badania naukowe, kształcenie przed i podyplomowe, jak również leczenie pacjentów. Będzie też działalność usługowa. Na razie centrum ma niewielki kontrakt z NFZ i liczymy, że kontrakt będzie się systematycznie zwiększał – dodał prof. M. Wielgoś.

- To wielki dzień dla Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Dzisiaj spełnia się bowiem marzenie naszej społeczności o własnym, nowoczesnym, pięknym i funkcjonalnym gmachu, w którym w naprawdę godnych warunkach będziemy kształcić studentów, stażystów, rezydentów, rozwijać stomatologię i kompleksowo leczyć pacjentów – zaznacza prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Jak mówiła wydział do niedawna był najmłodszym wydziałem na uczelni, choć nauczanie dentystyki rozpoczęło się dwa wieki temu w 1818 r. w Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, a 99 lat temu, w 1920 r. powstał Państwowy Instytut Dentystyczny. Dodała, że społeczność wydziału obecnie liczy blisko 1 tys. osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników.

- Centrum Medyczne WUM Sp.z o.o. nie boi się wyzwań. Tworzymy nową jakość dla dobra naszych pacjentów i kształcenia kadr medycznych w obszarze stomatologii. Centrum przyjmuje pacjentów z całej Polski w ramach usług NFZ oraz usług ponadstandardowych – nierefundowanych. Zapraszamy – mówiła z kolei dr Ewa Trzepla, prezes Centrum Medycznego WUM. – To zaszczyt ale i odpowiedzialny obowiązek kierować taką jednostką – podkreśliła.

Dodała, że poza standardowym leczeniem będą też wykonywane niestandardowe nowoczesne procedury z zakresu implantologii czy leczenie z użyciem perioskopu.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że z budżetu ministra zdrowia pochodziło 70 mln zł i są to świetnie wydane pieniądze dla potencjału kadr medycznych. Zaznaczył, że warunki te tworzone są dla studentów, aby mogli kształcić się w bardzo dobrych warunkach, ale też po to, aby potem pozostali w kraju. - Rozwój infrastruktury to też potencjał zwiększania limitów na studia - wskazał wiceminister zdrowia.

Nowy budynek to siedem kondygnacji, powierzchnia użytkowa – 8 tys. metrów kwadratowych. W budynku znajduje się liczne sale seminaryjne (18) i aula wykładowa na 110 miejsc. Centrum jest wyposażone w 164 unity stomatologiczne oraz nowoczesny sprzęt o łącznej wartości 10 mln zł. Koszt całej inwestycji to 81 mln zł.

Centrum jest siedzibą większości jednostek Wydziału: 9 katedr i zakładów , laboratorium i poradnia. Jest tu Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Katedra i Zakład Stomatologii  Zachowawczej z Endodoncją, Katedra Protetyki Stomatologicznej, Zakład Ortodoncji oraz Zakład Higieny Stomatologicznej.

Do końca września br. jednostki Wydziału mieściły się w kampusie Lindleya, przy ul. Miodowej i ul. Nowogrodzkiej.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Adam Środa, 13 Listopada 2019, 18:32
Wspaniałe centrum. Tylko dlaczego w Tym Centrum przyjmują studenci a nie lekarze – dentyści?
uber Sobota, 11 Stycznia 2020, 12:39
Lekarze nie przyjmują bo mają to gdzieś , ukończyli darmowe studia które państwo im sfinansowało i teraz albo na swoje albo na zachód bo przecież kasa się tylko liczy i za darmo nikt nie będzie nikomu niczego leczył