Alivia do Morawieckiego: Lista wstydliwych zaniechań jest długa, kosztuje życie 30 tys. Polaków każdego roku

09 Października 2019, 12:55 Mateusz Morawiecki

Miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie. „To całkowite niezrozumienie potrzeb pacjentów” – alarmuje Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Alivia. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego punktuje "wstydliwe zaniechania", które kosztują niepotrzebne odejście tysięcy Polaków każdego roku. Fundacja apeluje o korektę podjętych dotychczas decyzji i podanie do publicznej wiadomości planu rozwoju opieki onkologicznej. 

Wciąż brakuje wizji poprawy systemu opieki onkologicznej w Polsce - podkreśla Fundacja. Resort zdrowia od niemal dwóch lat proponuje zmiany w systemie opieki onkologicznej, których celem jest spełnienie oczekiwań środowiska skupionego wokół nielicznych centrów onkologii. Przykładem tego działania jest wdrożenie pilotażu sieci onkologicznej, który zostanie w najbliższych dniach rozszerzony o kolejne dwa województwa. Narodowy Fundusz Zdrowia nie opublikował jednak żadnych wyników pilotażu, mimo jednoznacznych zobowiązań wynikających z rozporządzenia. „Oznacza to, że pomimo deklaracji resortu zdrowia o podejmowaniu decyzji w oparciu o jakość i twarde dane, zobowiązanie to jest traktowane wyjątkowo selektywnie” – pisze Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia, w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia.

Fundacja krytycznie odnosi się do decyzji o dofinansowaniu budowy nowej siedziby stołecznego Centrum Onkologii, gdzie powstanie m.in. ośrodek do protonoterapii oraz wielopoziomowy parking.

-Szczególnie zaskakująca jest potrzeba tworzenia nowego ośrodka protonoterapii, gdy potencjał tego w Bronowicach nie jest w pełni wykorzystany. Zarówno z moich doświadczeń jako pacjentki onkologicznej, jak i informacji, które otrzymujemy od chorych z całego kraju, wynika dobitnie, że budynki nie leczą. Jeden nowy ośrodek w niemal czterdziestomilionowym kraju nie sprawi, że wskaźniki 5-letnich przeżyć w Polsce podniosą się (…) Ograniczenie reformy opieki onkologicznej do budowy nowej siedziby Centrum Onkologii w Warszawie odbieramy jako dowód całkowitego niezrozumienia potrzeb polskich pacjentów – pisze Fundacja Alivia.

Lista zarzutów i zaniechań wobec resortu jest długa, Fundacja wymienia m.in.: demontaż systemu badań przesiewowych, wielotygodniowy czas oczekiwania na rozpoznanie histopatologiczne, długi czas oczekiwania na badania obrazowe, które w trybie pilnym wynoszą średnio ponad 60 dni.

Alivia przypomina też, że nakłady na budżet refundacyjny są o ponad miliard złotych niższe niż wynika to z dokumentu rządowego. Dane zbierane przez Fundację na portalu Oncoindex wskazują, że chorzy nie mają dostępu do blisko połowy opcji terapeutycznych zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe.  Fundacja w swoim piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego domaga się "niezwłocznej korekty podjętych decyzji oraz podania do publicznej wiadomości planu rozwoju opieki onkologicznej, zorientowanej na poprawę losu polskich pacjentów."

źródło: Fundacja Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz