MZ: nowela rozporządzenia ws. pilotażu w centrach zdrowia psychicznego skierowana do publikacji

09 Października 2019, 16:09 pismo dokument podpis

Resort zdrowia przekazał do publikacji nowelę rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. W dokumencie na wniosek oddziałów wojewódzkich NFZ doprecyzowano kwestie sposobu rozliczania i finansowania świadczeń udzielanych pacjentom w ramach prowadzonego programu pilotażowego.

Uzasadniając konieczność nowelizacji resort wskazał na wnioski płynące z dotychczasowych doświadczeń związanych z realizacją pilotażu. Zdaniem ministerialnych urzędników konieczne okazało się doprecyzowanie przepisów związanych ze sposobem finansowana i rozliczania programu w kontekście ryczałtu na populację, a także doprecyzowanie przepisów dotyczących finansowania, a wynikających z rozbieżności interpretacyjnych zasygnalizowanych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ministerstwo podkreśliło, że zaproponowane zmiany mają charakter techniczny i nie wpłynie to na wysokość nakładów przeznaczanych na realizacje pilotażu. Jednocześnie podkreślono, że dotychczasowa realizacja programu wpłynęła na skrócenie długości hospitalizacji oraz zwiększenie liczby porad udzielanych ambulatoryjnie. Zdaniem MZ kluczowym jest fakt, iż w związku z wprowadzeniem tzw. punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnycho zwiększyła się dostępność do psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

- W przypadkach pilnych udzielenie świadczenia następuje nie później niż w terminie 72 godzin od zgłoszenia. W dotychczasowym systemie długość oczekiwania do lekarza psychiatry wynosi nawet do kilu miesięcy- zapewnił resort zdrowia.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz