Coraz więcej Polaków słyszało o idei dawstwa szpiku

09 Października 2019, 14:57 geny diagnostyka badania krew

97 proc. Polaków słyszało o idei dawstwa szpiku – wynika z  ogólnopolskiego badania Fundacji DKMS. Październik to miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku.

Czy słyszał(a) Pan(i) o idei dawstwa szpiku? – to jedno z wielu pytań, które zostały zadane Polakom w ogólnopolskim badaniu „Nowotwory krwi oraz idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych w oczach Polaków w wieku od 18. do 55. roku życia”, zrealizowanym przez dom badawczy Biostat. W październiku, miesiącu Świadomości Idei Dawstwa szpiku, fundacja DKMS sprawdziła, jak wielu Polaków spotkało się z tą ideą.

97 proc. Polaków słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. To oznacza, że prawie każdy z nas zetknął się w swoim życiu z przekazem, dotyczącym oddawania szpiku.

Wśród 1000 osób, które wzięły udział w badaniu, 60 proc. respondentów stanowią osoby, które nie tylko słyszały o idei dawstwa szpiku, ale także wiedzą, na czym ona polega.

37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zetknęli się z pojęciem idei dawstwa szpiku, natomiast nie wiedzą, z czym się ona wiąże. Tylko 3 proc. badanych w ogóle nie słyszało o idei dawstwa szpiku. Według fundacji, to fantastyczny wynik, który pokazuje, że idea dawstwa szpiku nie jest Polakom obca, natomiast wciąż potrzebna jest edukacja w zakresie procesu i procedur, jakie wiążą się z transplantacją krwiotwórczych komórek macierzystych.

 

Świadomość Polaków

Grupę respondentów, którym zadano pytania, tworzyły zarówno osoby, które już są zarejestrowane jako potencjalni Dawcy szpiku, jak i ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na ten krok. Ankietowani – zarejestrowani potencjalni Dawcy - zdecydowanie częściej, niż osoby niezarejestrowane wskazywali, że słyszeli i wiedzą, na czym polega idea dawstwa – taką odpowiedź wskazało 80 proc. dawców potencjalnych. W przypadku osób niezarejestrowanych - 53 proc. zadeklarowało, że słyszało i potrafi powiedzieć, czym jest dawstwo szpiku, natomiast 43 proc. niezarejestrowanych wskazało, że słyszeli o idei, ale nie wiedzą, z czym się ona wiąże.
 

Skąd czerpiemy wiedzę?

Informacje o idei dawstwa szpiku i historiach pacjentów, potrzebujących przeszczepienia, Polacy czerpią przede wszystkim z: telewizji - 59 proc., internetowe portale informacyjne - 40 proc. oraz portale społecznościowe - 35 proc. Niemal 25 proc. ankietowanych napotkało na informacje o dawstwie szpiku w placówkach medycznych, takich jak szpital czy przychodnia. 

 

Na czym polega rejestracja?

Ponad połowa wszystkich respondentów (57 proc.), którzy wzięli udział w badaniu wie, na czym polega rejestracja w bazie Dawców. Grupa ta została poproszona także o wskazanie   konkretnego sposobu, dzięki któremu możemy dołączyć do rejestru Dawców. Największą popularnością cieszyła się odpowiedź: pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka (69 proc.). Zbliżony odsetek ankietowanych wskazał pobranie krwi (15 proc.) oraz samo wyrażenie chęci zostania Dawcą (14 proc.), jako sposoby na dołączenie do bazy potencjalnych Dawców szpiku. 10 proc. ankietowanych odpowiedziało, że będzie to pobranie szpiku a 4 proc. osób nie potrafiło wskazać odpowiedzi.

Zawsze z niecierpliwością czekamy na wyniki badań, ponieważ ciekawi nas to, jak kształtuje się wiedza społeczeństwa w zakresie idei dawstwa szpiku. Co warto zaznaczyć, zdecydowanie lepsze i bardziej pozytywne oceny pojawiały się w odpowiedziach tych osób, które już są zarejestrowane, jako potencjalni Dawcy szpiku. To bardzo ważny dla nas wniosek, świadczący o tym, że potencjalni Dawcy szpiku podejmują swoją decyzję o rejestracji świadomie i już w momencie dołączenia do bazy Dawców Fundacji DKMS w większości posiadają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu dawstwa szpiku - którą później my, jako Fundacja DKMS, staramy się poszerzyć m. in. za pomocą projektu - „Naszpikuj Się Wiedzą” czy biuletynu, wysyłanego raz do roku do niemal wszystkich Dawców zarejestrowanych w naszej bazie - podsumowuje wyniki Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS. 

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz