Miała być refundacja od września. Producent zapłaci za leczenie pacjentów

10 Października 2019, 14:58 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Pacjentki z rakiem piersi nadal czekają na terapie, które od września miały być refundowane przez NFZ. Brakuje przepisów na podstawie, których szpitale mogłyby rozliczyć leczenie pacjentów. Producent zaoferował pomoc i zapewnił, że pokryje koszty leczenia pacjentów w październiku. Szpitale odrzucają ofertę, nie mają gwarancji co dalej.

- Dwie nowoczesne terapie zostały wpisane na listę leków refundowanych. Zwrot „wchodzą do refundacji” to zwrot zbyt śmiały, na dzień dzisiejszy ani cyklibów, ani pertuzumabu w wielu szpitalach nie ma - mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji „OnkoCafe – Razem Lepiej”. Terapie te dedykowane są dla grupy pacjentek z HER ujemnym hormonozależnym rakiem piersi. 

- Kilkadziesiąt placówek w Polsce jest faktycznie w te leki już zaopatrzone. Placówki, które się nie boją podają już je pacjentkom, choć mogą mieć obawy, czy i jak będą mogli je rozliczyć przed Funduszem - mówi Anna Kupiecka. Brakuje odpowiedniego zarządzenia NFZ w tej sprawie. - To absurdy polityki zdrowotnej w tym kraju - mówi Anna Kupiecka.

Pod koniec września resort zdrowia poprawił przepisy, przyspieszając wprowadzenie terapii. Lek miał być dostępny fizycznie od listopada i to dla wszystkich. Była deklaracja słowna. Brakuje natomiast potwierdzenia na papierze.

W wyniku wielu interwencji organizacji pacjenckich i samych pacjentek producent jednego z leków zadeklarował się do poktycia kosztów leczenia pacjentek w październiku. Dyrektorzy jednak nie mają pewności, czy od listopada faktycznie wszystkie pacjentki będą włączone do programu. Wówczas, musieliby albo kazać pacjentkom szukać środków na kontynuację leczenia na własną rękę, albo finansować je z budżetów szpitalnych. 

- Życie nie poczeka. Śmierć nie poczeka. Wrzesień, październik, listopad, może grudzień... Rak HER2 ujemny to bardzo agresywny nowotwór. W trzy miesiące może całkowicie wyniszczyć organizm pacjentki - apeluje prezes Fundacji OnkoCafe

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz