Kampania „Reumatyzm Ma Młodą Twarz”

11 Października 2019, 11:25 fizjoterapeuta rehabilitacja

W powszechnej opinii choroby reumatyczne kojarzone są z ludźmi starszymi. Jest jednak inaczej. Kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz" chce przełamać ten stereotyp i pokazać, że choroby reumatyczne dotykają dzieci i młodych dorosłych. Szczyt zachorowalności przypada na 4-5 dekadę życia. Późna diagnoza bądź źle leczona choroba prowadzi do niepełnosprawności.

Celem kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz” jest przełamywanie stereotypów i zwiększenie świadomości społecznej na temat zapalnych chorób reumatycznych oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się cierpiący na takie schorzenia. Organizatorem kampanii jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Reumatyzm – może dotyczyć każdego. Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok. 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad dziewięć milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30 – 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności.

Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, które wymagają agresywnego leczenia. 

Ważne jest też postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy.

Stowarzyszenie chce pokazać i przypomnieć, że reumatyzm ma młodą twarz. W tym roku chce odbiorcom kampanii przybliżyć, jak może wyglądać życie z chorobą reumatyczną, stąd hasło, które będzie się na nowych plakatach kampanii „Moje życie to…”

Najczęstszym problem, który przewija się w historiach chorych to ból. Z bólem chorzy wstają rano i kładą się wieczorem. Ból obecny w nocy zabiera nocny odpoczynek i sen. Chory po 8 godzinach snu ma wrażenie jakby przez całą noc nie zmrużył oczu. Pojawia się charakterystyczne dla chorób reumatycznych zmęczenie, które nie odpuszcza w ciągu dnia. Dodatkowo niezrozumienie problemów powoduje, że chory jest izolowany przez otoczenie wywołując cierpienie i samotność. 

 

- Życie po diagnozie pęka niczym balon, nic nie jest jak wcześniej – mówi Zuzanna, bohaterka kampanii. – Czuję, że życie próbuje mi wszystko zabrać, szkołę, rozłąki z rodziną na czas pobytów w szpitalu i sanatorium, zweryfikowało przyjaciół - dodaje.

- Moje życie to walka o sprawność. Codziennie od czterech lat uczę się nowego życia. Teraz mój świat to walka o siebie i pełną sprawność. Długie godziny rehabilitacji, to tylko część pracy, która codziennie czeka, aż ją podejmę. Zmiany, często niełatwe do podjęcia decyzje, zmienione priorytety. Nie walczę z chorobą. Już nie, bo wiem, że to część mnie i mojego życia - mówi Agata, bohaterka kampanii.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz