Kobiecy biust. Męska sprawa

11 Października 2019, 15:22 rak piersi mammografia biust amazonka

Zapominam, boję się, nie wiem jak – tak kobiety tłumaczą fakt, że nie wykonują regularnie samobadania piersi. O tym, jak ważne jest wczesne wykrywanie raka piersi, rozmawiali eksperci, pacjenci i ambasadorzy kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa, podczas spotkania zorganizowanego z okazji premiery charytatywnego kalendarza Power of Community 2020. 

Najnowsze badanie sondażowe przeprowadzone w ramach kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa w 2019 roku, pokazuje, że tylko 42 proc. Polaków ma świadomość, że samobadanie piersi należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Nieco większą wiedzę w tym zakresie mają kobiety niż mężczyźni (50 proc. vs. 33 proc.). Alarmujące jest, że prawie 50 proc. ankietowanych kobiet nie wykonuje comiesięcznego samobadania piersi. Zdecydowana większość (72 proc., w tym 66 proc. kobiet oraz 77 proc. mężczyzn) Polaków nie wie, w którym dniu cyklu miesiączkowego powinno się wykonywać samobadanie piersi. Tylko 7 proc. ma świadomość, że badanie to powinno być wykonane między 5. a 10. dniem. Regularne samobadanie daje realną szansę na to, żeby wesprzeć proces diagnostyki i leczenia.

– Kobiety nie zawsze są świadome gdzie i jak mogą szukać wsparcia i informacji na temat leczenia czy rodzaju choroby, z jaką się mierzą. Od 5 lat naszej działalności próbujemy usprawnić przepływ informacji dotyczących wczesnej diagnostyki, ale także poruszania się po polskim systemie ochrony zdrowia. Dążymy do tego, by temat choroby, także w stadium zaawansowanym, był powszechnie dyskutowany, dzięki czemu mamy szanse na zwiększanie świadomości społeczeństwa – mówi Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Częścią kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa jest charytatywny kalendarz Power of Community 2020, poświęcony właśnie wczesnemu wykrywaniu choroby oraz wspierający kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Scenerię wyjątkowej sesji do kalendarza stanowiła w tym roku Opera Bałtycka w Gdańsku. Po raz kolejny 12 sportowców spotkało się w jednym celu, aby podkreślić, jak ważne jest wsparcie bliskich mężczyzn w chorobie.  

-64 proc. mężczyzn przyznaje, że przynajmniej raz zachęcało swoje partnerki do profilaktyki w zakresie badania piersi. Biorąc pod uwagę jak wiele kobiet każdego roku słyszy diagnozę „rak piersi”, to wciąż za mało. Jak w treningach,
tu liczy się regularność. Dlatego cieszę się, że nasza kampania już po raz czwarty edukuje mężczyzn, jak ważne jest wsparcie i zaangażowanie w zdrowie bliskich nam kobiet. To jest nasza najważniejsza życiowa rola, którą powinniśmy odegrać jak najlepiej – mówi Jakub Popławski, inicjator i producent kalendarza Power of Community.

– W kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa mówimy o tym, w jaki sposób mężczyźni mogą wspierać kobiety w utrzymaniu regularności samobadania oraz – jeśli zaistnieje taka konieczność – w trakcie choroby na każdym jej etapie, również, gdy przybierze ona postać zaawansowaną. Jak pokazują badania, większość Polaków ma świadomość, że kobiety z rakiem piersi oczekują przede wszystkim wsparcia rodziny, partnera czy męża, a także akceptacji ze strony społeczeństwa. Żeby sprostać tej potrzebie, warto pogłębiać wiedzę i rozumienie tematu – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej

Więcej na: http://breastfit.onkocafe.pl/
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ja Czwartek, 14 Listopada 2019, 20:17
No właśnie.
korina Czwartek, 24 Października 2019, 22:08
Hmmm, a czy ci panowie, którzy tak się martwią o kobiece piersi sami badają sobie prostatę, albo robią kolonoskopię? Wątpię. Dziękujemy za troskę, ale lepiej zajęliby się męskimi nowotworami.