M.Miłkowski o nowym projekcie list refundacyjnych

14 Października 2019, 13:18 Maciej Miłkowski

Od 1 listopada resort zdrowia planuje rozszerzenie wykazu leków refundowanych o nową grupę leków stosowanych w cukrzycy typu 2 - inhibitory SGLT-2 (flozyny). Dobrymi informacjami dla diabetyków podzielił się w serwisie Twitter wiceminister Maciej Miłkowski.

Trzy leki - Invocana (100 mg), Forxiga (10 mg) i Jardiance (10 mg) - trafią na listopadowe wykazy leków refundowanych - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W jego ocenie wprowadzenie tych molekuł na listy refundacyjne jest jednym z największych sukcesów negocjacyjnych ostatnich lat.

Dodał również, że flozyny dostępne będą dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z hemoglobiną glikowaną na poziomie co najmniej 8 proc. i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

To jednak nie koniec dobrych informacji dla osób z cukrzycą typu 2. Od 1 listopada na wykazy trafią również opatrunki UrgoStar, które stosowane są m.in. w leczeniu stopy cukrzycowej (więcej o opatrunkach UrgoStar na listach refundacyjnych).

 W ocenie wiceministra rozszerzenie listy leków refundowanych o nowoczesną insulinę w maju tego roku, o innowacyjny system do monitorowania glikemii dla dzieci do 18 roku życia FGM (flash glocose monitoring) oraz o trzy nowe flozyny, wpłynie znacząco na nie tylko poprawę diagnostyki, ale również leczenie cukrzycy i ograniczenie jej powikłań.

Zmiany w terapii SM

Od 1 listopada na wykazy refundacyjne trafią nowe leki na SM. Pierwszym z nich będzie ocrelizumab, który refundowany będzie w terapii rzutowej postaci stwardnienia rozsianego. Będzie to czwarty preparat dostępny w drugiej linii leczenia SM. Kolejnym natomiast kladrybina - preparat w tabletkach zalecany w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego.

- Lek stosowany jest w 1, 2, 13 i 14 miesiącu przez 5 dni. W 3 i 4 roku leczenie nie jest już wymagane dla 94 proc. populacji. Ważny jest np. dla kobiet planujących ciąże- wskazał Maciej Miłkowski. Wskazał również, że od listopada wszystkie dostępne terapie w leczeniu stwardnienia rozsianego będą dostępne w Polsce.

- Kolejnym krokiem w SM jest poprawa dostępności rehabilitacji, szczególnie dla pacjentów, którzy nie korzystają z programów lekowych- dodał wiceminister.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz