NIZP-PZH: w tym sezonie już 111 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

14 Października 2019, 16:10 grypa choroba przeziebienie temperatura

W tym sezonie epidemicznym 2019/2020 odnotowano już 111 154 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Eksperci NIZP-PZH przekonują, że tylko szczepienie przeciwko grypie może skutecznie chronić przed tą chorobą, a poziom wyszczepialności w Polsce nadal jest zbyt niski.

Dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk podczas poniedziałkowej konferencji na temat faktów i mitów dotyczących grypy zwrócił uwagę, że od wielu lat nie szczepimy się zbyt chętnie przeciwko grypie. Poziom ten utrzymuje się na poziomie 4 proc.

Dr Iwona Paradowska -Stankiewicz, z-ca kierownika zakładu epidemiologii w NIZP-PZH oraz konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii poinformowała, że w ubiegłym sezonie było 4,67 mln zachorowań i podejrzeń. Jednocześnie odnotowano 150 zgonów z powodu grypy, co jak mówiła - jest liczbą niedoszacowaną, a wynika to z systemu zgłaszalności zgonów i przyczyn zgonów.

Dodała, że w grupie 0-4 lata  było 1,13 mln zachorowań, 5-14 lat – 969 tys., 15-64 lata – ponad 2 mln, powyżej 65. r.ż. - 445 tys. Jak zaznaczyła, zachorowań w grupie seniorów było mniej niż w innych grupach, ponieważ właśnie wśród osób starszych wyszczepialność przeciwko grypie jest najwyższa.

Jak mówiła, w bieżącym sezonie odnotowano już 111 154 zachorowań i wydano 191 skierowań do szpitala.

Prof. Lidia Brydak, kierownik krajowego ośrodka ds. grypy przy WHO, przypomniała, że ostatnia pandemia grypy była 51 lat temu w 1968 r. i wówczas w Polsce zmarło z powodu tej choroby ponad 5 tys. osób. Ostrzegała, że nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do kolejnej pandemii tej choroby.

- Grypa atakuje każdego, ale w pierwszej kolejności powinniśmy szczepić dzieci, bo tam jest najwięcej zachorowań i dzieci przenoszą grypę na inne grupy - mówiła. Według prof. Brydak priorytetem jest także szczepienie pracowników ochrony zdrowia oraz osób starszych, a także osób z grup podwyższonego ryzyka, np. z chorobami kardiologicznymi,  po transplantacji narządów, a także osoby z chorobami onkologicznymi.

Jednocześnie przekonywała, że skutki choroby, powikłania mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia, więc szczepić się przeciwko grypie powinni wszyscy, a o skutkach powikłań należy myśleć nie tylko w kontekście zdrowia, ale również skutków ekonomicznych. - Koszty powikłań, np. przeszczepu serca to 140 tys. zł i potem leki immunosupresyjne do końca życia, więc znacznie większy koszt – przekonywała.

W Polsce w tym sezonie dostępne są szczepionki czterowalentne typu split, typu subunit, szczepionka trójskładnikowa typu subunit oraz czterowalentna szczepionka cold adapter.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz