Rak piersi: będzie połączenie programów lekowych?

14 Października 2019, 22:17 rak piersi mammografia biust amazonka

Wiele wskazywało na to, że pacjenci oraz resort zdrowia po raz kolejny zderzą się brakiem zrozumienia i niechęcią firmy do wyrażenia zgody na zmiany w programie lekowym. Pomimo początkowych problemów, jakie pojawiły się przy procesie połączenia dwóch programów leczenia raka piersi, ostatecznie firma zdecydowała się na zmianę swojego stanowiska- wynika z informacji przekazanych przez wiceministra Macieja Miłkowskiego.

Pierwsze negocjacje Ministerstwa Zdrowia i wnioskodawców uczestniczących w dwóch programach lekowych - „B.9 Leczenie raka piersi” oraz "B.9.a Leczenie przedoperacyjne raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem" zakończyły się niepowodzeniem. Z pisma ujawnionego przez wiceministra Macieja Miłkowskiego wynika, że pomimo pozytywnych opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także konsultanta krajowego ds. onkologii- prof. Macieja Krzakowskiego, jeden z siedmiu wnioskodawców nie zgodził się na zmianę w treści programu lekowego. Firmą, o której mowa jest Mylan, która dostarcza lek Ogivri (trastuzumab). W ocenie ministerstwa decyzja ta jest działaniem ograniczającym dostęp do leczenia, a firma "przedłożyła własne interesy ponad wspólne dobro pacjentów"- czytamy w piśmie jakie MZ skierował do prezesa NFZ. - W opinii Mylan zastosowanie połączenia leków pertuzumab w skojarzeniu z trastuzumabem, (...) nie posiada efektywności klinicznej. Jednocześnie stwierdza, że wyrażenie zgody przez zarząd na dokonanie zmian w opisie programu lekowego B.9., którego jest uczestnikiem, będzie działało na szkodę spółki i powodował odpowiedzialność karną jej członków- czytamy w piśmie. Maciej Miłkowski jednocześnie poprosił o niezwłoczne wszczęcie procedury kontraktowania przez NFZ świadczenia przedoperacynego leczenia raka piersi pertuzumabem oraz trastuzumabem.

Historia z happy endem

Ostatecznie po kilku godzinach od publikacji tej informacji władze Mylan zmieniły zdanie i wyraziły zgodę na połączenie programów. Pozytywną dla pacjentów informację również przekazał Maciej Miłkowski.

- Po kilku godzinach firma Mylan przemyślała sprawę i wyraziła zgodę na połączenie programów lekowych. Na nowej liście refundacyjnej znajdzie się więc nowy połączony program leczenia raka piersi- podkreślił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

pBBMNr Środa, 18 Grudnia 2019, 22:30
A co POWIEDZIEĆ KOBIETOM, które zachorowały dwa, trzy, cztery lata temu??? Najpierw jeszcze za PO odmówiono refundacji pertuzumabu, ale za PiS to trwalo az cztery lata, można było go stosować pertuzumab pełną ręką. Moją mamę radiolog M Postolski z centrum Miłej obserwował i czekał z podejrzanym mikrozwapnieniem ponad rok! Dal na biopsję cienkoigłową do kolejnej z sitwy. A dzis nie wykonuje się wtedy cienkoiglowych tylko nowoczesną gruboiglową. Wreszcie najpierw bezczelnie, ze to pewnie nie rak dr hab. miał ferie wiec operacja przesunieta o dwa miesiące. Okazalo się, ze rak Her. Nawet nie informowali onkolodzy, że można płatnie zastosować pertuzumab, nawet nie neoadjuwantowo a w skojarzeniu z herceptyna iles dawek. Granda. Ile przez zle decyzje niepewności.
pBMNr Środa, 18 Grudnia 2019, 22:07
A co POWIEDZIEĆ KOBIETOM, które zachorowały dwa, trzy, cztery lata temu??? Najpierw jeszcze za PO odmówiono refundacji pertuzumabu, ale za PiS to trwalo az cztery lata, można było go stosować pertuzumab pełną ręką. Moją mamę radiolog MPostolski z centrum Miłej obserwował i czekał z podejrzanym mikrozwapnieniem ponad rok! Dal na biopsję cienkoigłową do kolejnej z sitwy. A dzis nie wykonuje się wtedy cienkoiglowych tylko nowoczesną gruboiglową. Wreszcie najpierw bezczelnie, ze to pewnie nie rak dr hab. miał ferie wiec operacja przesunieta o dwa miesiące. Okazalo się, ze rak Her. Nawet nie informowali onkolodzy, że można płatnie zastosować pertuzumab, nawet nie neoadjuwantowo a w skojarzeniu z herceptyna iles dawek. Granda. Ile przez zle decyzje niepewności.
reCAPTCHA Piątek, 15 Listopada 2019, 19:08
Co z pacjentkami, które otrzymały fulwestrant dwa tygodnie przed refundacją rybocyklibu ?
reCAPTCHA Piątek, 15 Listopada 2019, 19:05
A co z pacjentkami, które otrzymały fulwestrant dwa tygodnie przed wdrożeniem refundacji palbocyklibu?