Czy dostawcy systemów IT dla szpitali i gabinetów są gotowi w zakresie e-recepty?

16 Października 2019, 14:17 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w postaci elektronicznej - przypomina CSIOZ. Obecnie prawie 8 tys. podmiotów leczniczych jest podłączonych do systemu e-zdrowie (P1), a każdego dnia średnio podłącza się ponad 100 nowych placówek. Dotychczas wystawiono w Polsce ponad 17,5 mln e-recept, a średnia dzienna liczba wystawianych e-recept wynosi 500 tys.

Ze względu na dobro pacjentów oraz płynność pracy wystawiających, Ministerstwo Zdrowia zachęca do jak najwcześniejszego przyłączenia podmiotów leczniczych i rozpoczęcia wystawiania e-recept. Według MZ, pozwoli to udzielić niezbędnego wsparcia technicznego i organizacyjnego przed uruchomieniem systemu oraz skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego.

CSIOZ zachęca z kolei do zapoznania się z przygotowanym we współpracy z przedstawicielami podmiotów leczniczych, aptek oraz Narodowego Funduszu Zdrowia zestawem najczęściej zadawanych pytań dotyczących wystawiania i realizacji e-recept.

Informacje dotyczące szczegółów procesu podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1) i wystawiania e- recept można również uzyskać wysyłając pytanie na adres: e-recepta@csioz.gov.pl lub dzwoniąc na Infolinię 19 457.

MZ wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podmiotów leczniczych wystąpiło z prośbą do producentów systemów IT – szpitalnych i gabinetowych - o informacje dotyczące przygotowania w zakresie udostępnienia modułu e-recepty. 30 dostawców poinformowało o osiągnięciu gotowości zaś u 17 - prace są jeszcze w toku. Lista jest dostępna na stronie CSIOZ.

Jednocześnie CSIOZ przypomina, że każda osoba posiadająca uprawnienia do wystawiania recept będzie mogła wystawiać e-recepty korzystając z bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem gabinet.gov.pl.

Źródło: CSIOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz