Drony do transportu medycznego nad Warszawą? Pierwsze testy w listopadzie

17 Października 2019, 11:21 dron transport medyczny

Hermes, bezzałogowy statek powietrzny przystosowany do transportu medycznego, wzbije się w powietrze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologii w Aninie - donosi "Rzeczpospolita".

Jak donosi dziennik, na początku listopada dojdzie do pierwszego w naszym kraju przelotu drona towarowego w mieście w systemie BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku, a do tego całkowicie autonomicznego. To oznacza, że „dronem robotem” nie będzie sterował człowiek, lecz czujniki i inteligentne algorytmy. Co więcej, przelot ma odbywać się na wysokości zaledwie do 150 m nad ziemią.

Hermes, bezzałogowy statek powietrzny (BSP) rodzimej firmy Spartaqs, wzbije się w powietrze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologii w Aninie.

Nie wykluczone jednak, że zanim Hermes przeleci z Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie do Instytutu Kardiologii w Aninie, pierwszy autonomiczny BSP pojawi się w jednej ze śląskich miejscowości.

Projekt w stolicy, za którym stoją m.in. rodzima spółka Spartaqs, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego czy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, to przełom zwiastujący przyszłą rewolucję w miejskiej przestrzeni powietrznej. 

Celem prac CEDD, PAŻP i ULC jest to, by drony autonomiczne były w stanie wykonywać rutynowe, a nie tylko doraźne misje w przestrzeni powietrznej aglomeracji.Jak informują w Rzeczpospolitej eksperci, kluczowe w tym kontekście – obok stworzenia przepisów, które w przyszłym roku uregulują ruch dronów robotów w przestrzeni powietrznej miast na wysokości poniżej 150 m nad ziemią – jest opracowanie i wdrożenie systemu kontroli lotów. 

źródło: Rzeczpospolita

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Michał Imiołek Sobota, 19 Października 2019, 7:49
Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z moim autorskim projektem SAMOLOTU BEZZAŁOGOWEGO I-014 KERMIT o udźwigu 30 [kg], nad którym pracuję w pojedynkę już od kilku lat. Informacje do znalezienia w sieci (KUŹNICA TECHNIKI AERONAUTYCZNEJ I KOMPOZYTOWEJ "DRACO"). Ten wielozadaniowy samolot mógłby służyć również w ratownictwie.