Technicy farmaceutyczni wzywają do ponownych konsultacji ust. o zawodzie farmaceuty

18 Października 2019, 15:01 APTEKA FARMACEUTA

Mimo publicznych zapewnień resortu zdrowia, że zapisy dotyczące techników farmaceutycznych nie będą zmieniane, okazało się zupełnie inaczej - czytamy w piśmie Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

W projekcje Ustawy o Zawodzie Farmaceuty  w art.84 pkt 4. wprowadza się zapis :

4)nadzór nad pracownikami oraz innym personelem zatrudnionym w aptece, w tym:

a)nadzór nad czynnościami, w tym fachowymi, wykonywanymi przeztechnika farmaceutycznego,

- Technik farmaceutyczny był i jest samodzielny w wykonywaniu czynności zawodowych. Może je wykonywać samodzielnie, co potwierdza art. 91 Prawa Farmaceutycznego. Przypomnę, że jeszcze ok 4 lata temu, konieczność zastępstwa  kierownika w aptece była wymagana tylko na czas nieobecności wynikającej z powodu urlopu lub choroby. W pozostałym zakresie np. druga zmiana, technik farmaceutyczny w świetle prawa mógł pozostawać w aptece sam. Samodzielność w wykonywaniu czynności fachowych przez technika farmaceutycznego funkcjonuje od początku istnienia zawodu czyli od lat 50 XX stulecia - przypomina Aneta Klimczak, wiceprezes ZZTF RP.

W ocenie techników, zapis nie powinien być wprowadzany- przynajmniej nie w sposób jaki robi to ministerstwo. Jak podkreślają unikanie przeprowadzenia konferencji uzgodnieniowej czy innej dyskusji w tej materii jest niedopuszczalne. Wzywają oni "do wycofania Projektu z Rządu w celu przeprowadzenia ponownych konsultacji".

JK

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jan Piątek, 18 Października 2019, 22:18
Fundusze amerykańsko-izraelskie monopolizujące aptekarstwo używają teraz techników jako narzędzie czarnego PR wobec polskiej klasy sredniej - farmaceutów.
Oj, nie lubi się w Polin klasy sredniej, bo jest niezależna. Czyż nie mam racji, panie Morawiecki?