J. Cieszyński: w tej kadencji strategia dla e-zdrowia na kolejne lata

21 Października 2019, 12:51 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

- Chcemy przyjąć strategię dla e-zdrowia na kolejne lata - zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówiąc o planach na kolejną kadencję. Jak dodał, w strategii znaleźć się ma m.in. wprowadzenie centralnej rejestracji na świadczenia przez internet, ponieważ to rozwiązanie, na które czekają pacjenci.

J. Cieszyński podczas XV Forum Rynku Zdrowia przypomniał, że w zakresie e-zdrowia zostały już przyjęte cztery istotne ustawy m.in. o e-receptach czy internetowym koncie pacjenta. Jak podkreślał, już niedługo e-recepta będzie w każdym gabinecie, a każda placówka lub gabinet, który ma kontrakt z NFZ, będą zarejestrowane na platformie P1. - Chcemy, aby 8 stycznia 2020 r. e-recepta była już w każdym gabinecie lekarskim - zaznaczył.

- Plan na kolejną kadencję: chcemy jako dokument rządowy przyjąć strategię dla e-zdrowia na kolejne lata. Do tej pory posługiwaliśmy się harmonogramem wdrożenia P1.  Projekt kończy się, więc możemy szykować się na kolejne, większe projekty. Chcemy, aby w strategii znalazło się wprowadzenie centralnej rejestracji na świadczenia w ramach NFZ. To jest coś, na co pacjenci czekają, czyli możliwość umówienia wizyty przez internet - mówił J. Cieszyńki.

- Na pewno chcemy zwiększyć liczbę produktów telemedycznych w koszyku NFZ  - podkreślił i dodał, że telemedycyna to duża szansa, jednak aby ją skutecznie wdrażać, trzeba dostosować sposób finansowania, który musi różnić się od finansowania tradycyjnych wizyt lekarskich. - Pierwszym krokiem będzie teleporada w POZ - poinformował i dodał, że w konsultacjach jest projekt rozporządzenia w tym zakresie.

Jak dodał, kolejny zakres to kwestie związane ze sprawozdawczością. - Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia, który ma zachęcić do przechodzenia na e-dokumentację - zaznaczył wiceminister.

- Kolejna sprawa to sprawozdawczość do Funduszu (NFZ) - wskazywał i dodał, że chodzi o regulację, która określi minimalne okresy wprowadzania zmian w standaryzacji raportowania. - To projekt, który przedstawimy w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiedział.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz