Stanowisko GIS ws. szczepionek przeciw HPV

22 Października 2019, 12:20 Szczepienia

Główny Inspektorat Sanitarny w imieniu GIS, Konsultanta Krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, prof. Jarosława Pinkasa, wydał stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV u dziewcząt 12 i 13 letnich.

Stanowisko jest odpowiedzią GIS na wysłane do licznych organów samorządu terytorialnego pisma ws. bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV u dziewcząt 12 i 13-letnich, nadanego przez Stowarzyszenie Centrum Informacji o Zdrowiu Dobrostan.

GIS odnosi się do opracowania pt. "Biała Księga Szczepień HPV" (która już została usunięta z oficjalnej strony stow.), którą Inspektorat podsumowuje jako "przygotowaną tendencyjnie, nie fachowo oraz mylącą dla odbiorcy poszukującego rzetelnych informacji w zakresie szczepień przeciw HPV". 

"Zamieszczone dane i przypisy mają charakter wybiórczy i tendencyjny, w większości pochodzą sprzed wielu lat (często kilkunastu). Często też cytowane są stanowiska pojedynczych autorów w formie nie naukowej, a jedynie emocjonalnych wypowiedzi dla środków masowego przekazu" - czytamy.

Jak podkreśla GIS, od 2013 r. do urzędu nie wpłynęło żadne zgłoszenie działania niepożądanego po pszczepionce przeciw HPV - dot. zachorowania na nowotwór, czy przypadku śmiertelnego po użyciu ww. szczepionek. 

źródło: 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

małpka Czwartek, 31 Października 2019, 8:01
takie szczepienia są bardzo dobrym pomysłem, bo są w stanie uratować kobiety przed rakiem szyjki macicy w późniejszym czasie. Ja czegoś takiego nie miałam, także postanowiłam regularnie uczęszczać do ginekologa na badania. I mimo że przydarzyła mi się infekcja wirusem hpv, to dzięki zastosowaniu żelu papilocare zmiany zostały cofnięte
łowcadukającychmłotków Wtorek, 22 Października 2019, 23:22
Literatura podaje, że wpływa max 5%( jatrogennych). W Polsce nic nie wpływa. Starczy sprawdzić ile wpływa po pozostałych lekach.