Nowy Jork - liczba zgonów związanych z używaniem e-papierosów w Stanach Zjednoczonych stale rośnie.

23 Października 2019, 11:39 rentgen płuca lekarz diagnostyka prześwietlenie

Zanotowano już 33 zgony związane z używaniem papierosów elektronicznych w 24 stanach USA - poinformowało CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób). Osoby, które zmarły na skutek używania e-papierosów miały średnio 44 lata; najmłodsza - 17, a najstarsza - 75 lat. Ponadto CDC podała dane wskazujące na blisko 1,5 tys. przypadków uszkodzeń płuc w całym kraju związanych z używaniem e-papierosów. Tydzień wcześniej liczba zgonów wynosiła 26, a zachorowań - ok. 1,3 tys.

O rosnącej liczbie uszkodzeń płuc w USA zwiazanych z e-papierosami pisaliśmy pod koniec września: W USA rośnie liczba przypadków ciężkiego uszkodzenia płuc związanego z e-papierosami

Według CDC, przyczyna uszkodzenia płuc jest nadal niejasna. Ostatnio pojawiły się dowody na to, że produkty THC mogą odgrywać pewną rolę. THC (tetrahydrokannabinole) znajdują się w konopiach indyjskich i są odpowiedzialne za odurzające działanie e-papierosów.

Wśród przeanalizowanych szczegółowo przypadków zachorowań większość pacjentów zgłosiła używanie produktów zawierających THC.

W Polsce i w całej Europie dotychczas nie odnotowano podobnego wzrostu uszkodzeń płuc i zgonów po e-papierosach. Wydaje się, że problemy nadal ograniczają się prawie wyłącznie do palaczy w USA - pojedyncze przypadki zgłoszono w Kanadzie. W Unii Europejskiej przepisy dotyczące aktywnych składników e-papierosów są bardziej rygorystyczne niż w Stanach Zjednoczonych.

Palacze powinni jednak zwracać uwagę na objawy, takie jak trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej, zwłaszcza ten występujący po zmianie produktu. Szczególnie duże ryzyko istnieje w przypadku używania mieszanek produktów lub samodzielnego przygotowywania mieszanek.

Źrodło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz