4-8 listopada fizjoterapeuci spotkają się kolejny raz z MZ i dyrektorami oddziałów NFZ

24 Października 2019, 10:38 Protest

W dniach 4-8 listopada  fizjoterapeuci oraz diagności laboratoryjni mają spotkać się po raz kolejny z ministrem zdrowia oraz dyrektorami oddziałów NFZ. Takie ustalenia zapadły na środowym spotkaniu fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych z ministrem zdrowia. Spotkanie dotyczyło kolejnej weryfikacji porozumień, jakie dyrektorzy placówek mieli podpisać z domagającymi się od kilku miesięcy podwyżek przedstawicielami tych dwóch grup zawodowych.

Podczas poprzednich spotkań resort przedstawił swoje wyliczenia, według których podwyżka wyniosła średnio 370 zł. Tymczasem związkowcy informują, że podwyżki były znacznie mniejsze, a w wielu placówkach w ogóle nie było wzrostu wynagrodzeń. Resort zdrowia miał przedstawić metodologię wyliczenia kwoty podwyżki.

Środowe spotkanie nie przyniosło jednak wyjaśnienia co do skali podwyżek, a informacje o kwotach nadal nie są zbieżne. Ustalono więc kolejne spotkanie, do którego ma dojść w dniach 4-8 listopada.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziennikarzy po spotkaniu o planowanych kolejnych spotkaniach z przedstawicielami fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych, a także z dyrektorami NFZ, by omawiać dalej sytuację w poszczególnych placówkach. Wyraził też nadzieję, że do końca roku większość placówek ureguluje swój stosunek pracy z tymi grupami medycznymi. 

Podczas ostatniego Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek prezes KRDL Alina Niewiadomska, ostrzegała, że może zabraknąć diagnostów laboratoryjnych jeżeli nic nie zmieni się z dramatycznie niskimi wynagrodzeniami diagnostów, gdzie średnie zarobki to ok. 2,5 tys. brutto. - Nie może tak być, żeby tak dobrze wykształcona grupa zawodowa zarabiała tak mało - mówiła.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz