Podatek od cukru w Polsce? Stanowisko GIS

25 Października 2019, 11:48 cukier

Estonia, Irlandia, Wielka Brytania, Węgry, Dania, Francja - te kraje przyjęły przepisy wprowadzające dodatkowe opodatkowanie dla produktów zawierających cukier. O podobne działania mające na celu ograniczenie ilości cukrów w produktach spożywczych w Polsce zaapelował w swoim stanowisku także Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas.

Częstość występowania otyłości wzrasta na całym świecie. Obecnie ponad 1,9 miliarda ludzi po 18 roku życia ma nadmierną masę ciała (średnio 39 proc.), z czego aż 650 mln stanowią osoby otyłe (13 proc. populacji). Dodatkowo, 18 proc.dzieci w wieku 5-19 lat ma nadwagę, a 7 proc. jest otyłych. Również w Polsce skala problemu nadwagi i otyłości jest bardzo duża. 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyłych. Z kolei dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi otyłości wymienia się niewłaściwy styl życia, w tym nieprawidłowe nawyki żywieniowe np. spożywanie między posiłkami przekąsek i napojów o dużej zawartości cukru. Stanowią one źródło nadmiarowych kalorii, a tym samym czynnik kontrybuujący do epidemii otyłości. 

- W związku z narastającym problemem nadwagi i otyłości, w tym dramatycznym pogorszeniem sytuacji wśród dzieci za konieczne uważam podjęcie dyskusji na temat wprowadzenia przepisów prawnych ograniczających spożycie cukru, które uzupełniłyby ww. przepisy mające skutek dla całej populacji polskiej. Można osiągnąć ten cel wprowadzając np. „podatek” od cukru, tak aby jego struktura zachęcała do zmiany receptur przez producentów żywności. Ponadto pozyskane za pomocą takiego podatku środki pozwoliłyby na stworzenie nowego źródła budżetowego dla finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia, a w szczególności takich jego elementów jak promocja zdrowia i profilaktyka - czytamy w stanowisku GIS.

źródło: GIS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz