Eksperci: Influencerzy odegrali tu dużą rolę, ale nie możemy traktować ich jako ekspertów

25 Października 2019, 12:02 sportowiec sport mięśnie

WHO zaleca 150 min. umiarkowanej aktywności lub 75 minut intensywnej aktywności na tydzień. Większość Polaków nie spełnia tych norm. Choć nie jesteśmy na szarym końcu najmniej zaktywizowanych społeczeństw UE, to do ideału nam jeszcze daleko. Dużą rolę przy ruszeniu społeczeństwa z kanap odegrali naczelni influencerzy i influencerki. Czy to sprawia, że są oni ekspertami w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej? Czy Polacy faktycznie mają świadomość, że "sport to zdrowie"? Jak poprawić efekty dotychczasowych kampanii? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas 2. Kongresu Exercise is Medicine.

 

– Szczególnie osoby starsze, mieszkające w małych miejscowościach bądź mniej wyedukowane, mają wiele niższą aktywność fizyczną niż osoby z lepszym dostępem do ośrodków sportowych i zasobów finansowych – mówiła dr Dominika Kwaśnicka, psycholog, Uniwersytet SWPS.

– Przestaje trenować młodzież - kiedyś najbardziej aktywna grupa społeczna.  W próbie badawczej kampanii „Trzymaj formę”, aktywność fizyczna przegrała z komputerem i komórkami. Młodzież w mniejszych miejscowościach nie uprawnia tych form aktywności, którzy uprawiają młodzi ludzie w miastach. Ponadto 50 proc. ludzi nie uprawia żadnej aktywności fizycznej – mówił Andrzej Gartner – Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Czy sport jest drogi? Jak zacząć?

– Nie każdego stać na najnowszy rower czy buty i strój. Co zrobić, żeby przerobić taki stereotyp i zachęcić do ruchu w mniejszych miejscowościach? – mówiła Joanna Głażewska – Główny Specjalista w Wydziale Medycyny Pracy i Profilaktyki Zdrowotnej w Departamencie Zdrowia Publicznego

– Z jednej strony mamy fetysz sportowy, tzn. potrzebujemy modnych butów, spodenek, koszulek gadżetów itd. Z drugiej strony zapominamy, że są podstawowe formy aktywności jak np. spacer – dodał Andrzej Gartner.

Ludzie nie wiedzą że mają być aktywni? – W praktyce, każdy z nadwagą, otyłością wie, co należy zrobić by być zdrowszym. Nie ma osoby, która by dementowała, że aktywność jest ważna. Ważne w utrzymaniu aktywności fizycznej są motywacja, nawyki, zasoby fizyczne i psychiczne – mówiła Dominika Kwaśnicka. Aktywność  może być droga, ale nie musi. Możemy uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Sen i odpoczynek też sprawia, ze chcemy być aktywni. Czwartym czynnikiem jest środowisko. Jeśli nasi rodzice, partnerzy, współpracownicy – mają ogromną rolę. Oraz czynnik ostatni – bariery. Są bariery psychiczne – brak motywacji – oraz bariery fizyczne – brak czasu, energii, które wydają się barierami nie do przezwyciężenia – mówiła Dominika Kwaśnicka.

– Osoby z doskonałą wiedzą teoretyczną nie korzystają z niej praktyce. Jeśli ponad 50-60 proc. Polaków nie robi nic. To oznacza, że problem dotyczy także urzędników. Powinniśmy zacząć od własnego ogródka – mówiła Joanna Głażewska. Zacznijmy od siebie. Małe rzeczy, kosz na śmieci kawałem miejsca od biurkiem, spacer na autobus jeden przystanek dalej. Jeśli nie jesteśmy zachęcani do wstania od biurka to jakiekolwiek przekazy i kampanie nie pomogą. Musimy mieć środowisko, które ułatwia nam dokonywanie różnych wyborów - dodała

Influencerzy, "pseudodietetycy" i ich postrzeganie przez społeczeństwo  

– 1 na 10 osób, która do mnie przychodzi z chęcią zmianą nawyków żywieniowych jako prewencja różnych czynników chorobowych. Większość Polaków zaczyna myśleć o zmianie nawyków żywieniowych, gdy coś się dzieje. Problemem jest też dezinformacja w mediach –każdy uznaje się za specjalistę. To ogromna machina pseudodietetyków, którzy traktują pacjentów doświadczalnie i patrzą na korzyść materialną bez oglądania się na wyniki badań naukowych – mówiła dr Hanna Stolińska, Dietetyk Kliniczny – Potrzebne są interdyscyplinarne zespoły, które mogłyby być autorytetami w zakresie zdrowego żywienia i aktywności. Naczelne influencerki zrobiły dużo pracy by zaktywizować społeczeńStwo, ale Polacy nie mogą bagatelizować wiedzy prawdziwych ekspertów – dodała.

Działania promocyjne rozproszone

– Powinniśmy mieć jedną dużą ogólnopolską kampanię realizowaną na wielu podłożach. Od września pracujemy tez nad nowymi zaleceniami, które będą zaprezentowane w formie graficznej. Potrzebujemy też wsparcia obszaru psychologicznego. Każdy Polak, który nie jest nawet zainteresowany zdrowiem, spełnienie jednej z naszych rekomendacji. TJ. Minimum, średnia i maksymalna norma.  Szukamy możliwie najprostszych i możliwych do zrealizowania rekomendacji – mówiła Grzegorz Juszczyk, Dyrektor NIZP-PZH.

– Nie mamy dziś legitymacji za to, żeby karać Polaków że nie dbają o swoje zdrowie. Nie mają oni jednak do tego narzędzi. Tak jak możemy zastanawiać się nad tym czy potrafią wyliczyć ratę wieloletniego kredytu – bo uczyliśmy ich matematyki, to nie wpajaliśmy im podstawowych wartości dot. zdrowia. Musimy zacząć od młodego pokolenia – mówił.

– Myślę, że nasze działania w tym zakresie są intensywne, ale rozproszone. W ramach nowej struktury systemu zdrowia publicznego uzupełnimy te braki. Fundamentem jest podstawowa edukacja zdrowotna – której nie mamy. Mam ogromną nadzieje, że rozpoczęta silnie współpraca z MEN pozwoli na wprowadzenie wystandaryzowanych lekcji o aktywności fizycznej i podstawowej wiedzy zdrowotnej do szkół – mówił dr n. med. Grzegorz Juszczyk – Aktywności fizycznej nie da się zmagazynować – dlatego zajęcia WF to za małe działania – dodał.

– Na akcje profilaktyczne wydajemy 3,5 proc wszystkich środków. To niewiele, ale musimy te działania skoordynować. Nie ma narodowych programów wspólnych, gdzie wszyscy działamy przy wspólnych celach – mówiła Anna Rulkiewicz, Prezes LuxMed.

– Możemy powtarzać, komunikować, ale rzecz w tym, że z zachowaniami zdrowotnymi wiążą się wiedza, emocje i motywacje. Jednostki samorządu terytorialnego starają się i warto tu podkreślić rolę partnerstwa między instytucjami zdrowotnymi i samorządami. Całe środowisko musi przypominać Polakom dlaczego warto się ruszać – mówiła Joanna Głażewska.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz