UK: Elektroniczne recepty pozwolą zaoszczędzić nawet do 300 mln funtów

30 Października 2019, 16:30 stetoskop telefon informatyzacja

Końcowa faza wdrożenia usługi elektronicznych recept w UK rozpocznie się 18 listopada br. W pierwszej kolejności e-recepta zostanie wprowadzona w praktykach lekarzy rodzinnych korzystających z systemu TPP SystmOne.

Wdrożenie będzie kontynuowane w roku 2020, a najnowsze funkcje elektronicznych recept umożliwią wysyłanie ich wszystkim pacjentom za pomocą bardziej wydajnego systemu. Pacjenci nie odczują praktycznie żadnej zmiany w procesie przepisywania leków przez lekarza rodzinnego lub w sposobie, w jaki proszą o wydanie leku i odbierają go ze swojej lokalnej, wybranej apteki. Osoby bez jednej, stale wyznaczonej apteki nadal otrzymają papierową kopię recepty, ale będzie ona dodatkowo zawierać kod kreskowy.

Nowa usługa elektronicznej recepty ma pozwolić zaoszczędzić NHS do 300 milionów funtów do 2021 r.

Martin Kelsall, dyrektor Primary Care Services, powiedział, że jego zdaniem elektroniczna recepta może zapewnić „znaczące korzyści dla pacjentów, oszczędzając miliony funtów, które można ponownie zainwestować w opiekę nad pacjentem". Odnosi się to szczególnie do osób, które otrzymują regularne lub powtarzane recepty. Będą oni teraz mogli korzystać ze specjalnego procesu, który umożliwia przepisywanie leków stale, w partiach przez okres do jednego roku.

M. Kelsall podkreślił też rolę współpracy z lekarzami, aptekami i wszystkimi pracownikami służby zdrowia w procesie wdrażania recepty elektronicznej.

32 miliony pacjentów, którzy już mają wybraną aptekę, będą otrzymywać recepty drogą elektroniczną bez konieczności posiadania papierowej kopii.

Źródło: Pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz