Francja: Pierwsze przypadki infekcji wirusem Zika przez komary żyjące w Europie

31 Października 2019, 10:39 komar wcv gorączka nil

Według informacji Europejskiego Urzędu Zdrowia (ECDC) na południu Francji w sierpniu w Hyères miało dojść do dwóch infekcji wirusem Zika. Jest to pierwsza udokumentowana transmisja wirusa Zika w Europie przez żyjące tu komary tygrysie (Aedes albopictus).

Zainfekowani ludzie nie mogli się zarazić podczas podróży, poinformowały ostatnio francuskie media, powołując się na ECDC. Obaj pacjenci już wyzdrowieli.

Wirus Zika został po raz pierwszy zidentyfikowany około 70 lat temu u małp rezus w lesie Zika w Ugandzie. Wirus może być przenoszony poprzez ukąszenia komarów Aedes (np. A. albopictus lub A. aegypti). W większości przypadków infekcja przebiega niepozornie z gorączką, bólem głowy i zaczerwienieniem skóry. Poważne konsekwencje mogą wystąpić między innymi, gdy kobiety zarażą się Zika we wczesnym okresie ciąży. U niemowląt może wówczas dojść do małogłowia, wad rozwojowych mózgu i czaszki.

Transmisja gorączki Zika w Polsce jest bardzo mało prawdopodobna, ponieważ nie stwierdzono tu aklimatyzacji komara tygrysiego. W dodatku komary te żyją w wysokich temperaturach, a jesienne ochłodzenie praktycznie wyklucza ich występowanie. We Francji ze względu na jesienny spadek temperatur również nie przewiduje się dalszych zachorowań w tym roku przeniesionych przez komary żyjące w Europie.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz