Pijani kierowcy zapłacą za leczenie poszkodowanych w wypadkach?

31 Października 2019, 14:19

- Każdy, kto pod wpływem spowoduje wypadek, sam zapłaci za ratowanie, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną swoich ofiar - wskazuje Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Lider ludowców zapowiada również, że jeszcze dziś gotowy projekt rozwiązań legislacyjnych przedstawiony zostanie w Sejmie.

Polskie Stronnictwo Ludowe rusza z akcją "Stop pijanym kierowcom" i proponuje zmiany legislacyjne obciążające kierowców pod wpływem alkoholu kosztami ratowania, leczenia, rehabilitacji i opieki psychologiczne dla ofiar wypadków komunikacyjnych z ich udziałem.

W ocenie Władysława Kosiniaka-Kamysza tegoroczne statystyki dotyczące liczby ofiar pijanych kierowców mogą okazać się najwyższe od blisko 10 lat. Tylko w tym roku przez pijanych użytkowników dróg zginęło 370 osób, a ponad 3 tysiące zostało rannych. - Musimy zatrzymać to szaleństwo – zadeklarował prezes PSL. Receptą ludowców na zatrważające statystyki ma być przygotowany przez nich projekt ustawy o odpowiedzialności finansowej pijanych sprawców wypadków. W myśl zaproponowanych rozwiązań każdy kierowca – nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków – zapłaci z własnej kieszeni za leczenie poszkodowanych, a o zwrot kosztów leczenia będzie mógł wystąpić do sprawcy wojewódzki oddział NFZ.

– Większość ofiar doznaje bardzo ciężkich urazów. Konieczna jest szybka akcja ratunkowa, specjalistyczne leczenie, długotrwała rehabilitacja i opieka psychologiczna. To wszystko kosztuje i płacić za to muszą pijani sprawcy wypadków – wyjaśnia Kosiniak-Kamysz.

PSL wskazało również, że rozwiązanie będzie korzystne dla budżetu publicznego płatnika. Koszty leczenia ofiar, ale często i sprawców wypadków, według szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynoszą one ponad 2,05 mln złotych w przypadku jednej ofiary śmiertelnej, 2,3 mln zł przy ofierze ciężko rannej i 26,7 tys zł. przy lekko poszkodowanym.

- Jeśli pozostałe ugrupowania poprą w Sejmie projekt PSL, wejdzie on w życie w 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustawy- oceniają ludowcy. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

janusz popiel Niedziela, 03 Listopada 2019, 12:19
Kolejny pomysł świadczący o nieznajomości aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych. W stosunku do tej grupy ubezpieczyciel z polisy OC sprawcy wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, które między innymi obejmuje koszty leczenia (szkoda że nie w całości), opieki, rehabilitacji itd., a potem ma prawo do roszczenia regresowego do sprawcy wypadku jeżeli był nietrzeźwy.