Raport WHO: Jak ograniczyć śmiertelność w miastach?

04 Listopada 2019, 9:55 warszawa

Choroby niezakaźne - takie jak choroby układu krążenia, udar, nowotwory i cukrzyca - zabijają 41 milionów ludzi na całym świecie każdego roku Wypadki drogowe zabijają kolejne 1,35 miliona rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym raporcie daje wskazówki samorządowcom jak zwalczać główne przyczyny śmierci w miastach.

-Ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach, a liczba ta rośnie- stwierdził dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. - Włodarze miast podejmują decyzje wpływające na zdrowie miliardów ludzi, a aby miasta mogły się dobrze rozwijać, każdy potrzebuje dostępu do usług, które poprawią ich zdrowie - transportu publicznego, bezpiecznych, czystych i atrakcyjnych przestrzeni zewnętrznych, zdrowej żywności i przystępna cenowo służba zdrowia  - dodał.

Raport zatytułowany „The Power of Cities: Tackling Non-Communicable Diseases and Road Traffic Injuries” skierowany jest do burmistrzów, urzędników i planistów przestrzeni miejskiej. W finansowanym przez Bloomberg Philanthropies raporcie, podkreślono kluczowe obszary, w których przywódcy miast mogą zmierzyć się z wiodącymi czynnikami chorób niezakaźnych, takimi jak palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza, niewłaściwa dieta i brak ruchu oraz bezpieczeństwo na drogach.

-Replikując najskuteczniejsze środki w skali globalnej, możemy uratować miliony istnień ludzkich - powiedział Globalny Ambasador WHO ds. chorób niezakaźnych i urazów oraz burmistrz Nowego Jorku, Michael R. Bloomberg. - Pracujemy nad zwiększeniem świadomości wśród liderów miast i decydentów politycznych na temat rzeczywistych korzyści, które można osiągnąć dzięki wdrożeniu skutecznych programów - dodał.

Raport - od akcji antytytoniowych w Pekinie i Bogor, po inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Akrze i Bangkoku, program sharingowy rowerów w Fortalezie, po działania mające na celu stworzenie ulic przyjaznych dla osób starszych, zmniejszyły liczbę zgonów pieszych o 16 proc. w Nowym Jorku - ma na celu dzielenie się doświadczeniem między planistami polityki miejskiej. Spośród 19 przytoczonych studiów przypadków 15 pochodzi z krajów rozwijających się, w których dochodzi do 85 proc. przedwczesnych zgonów dorosłych z powodu chorób niezakaźnych oraz ponad 90 proc. zgonów w ruchu drogowym na świecie. 

 
JK

źródło: WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz