E-zwolnienia: problemy z systemem ZUS

04 Listopada 2019, 13:58 lekarz lekarka wizyta

Lekarze skarżą się na to, że system do wystawiania e-zwolnień lekarskich działa z przerwami lub w ogóle. Co na to ZUS? Jakie są przyczyny i kiedy będzie poprawa?

Lekarze na utrudnienia skarżyli się od przynajmniej kilku dni. ZUS o problemach poinformował w zeszły czwartek. 

 - W ogóle nie ma opcji, żeby wystawić zwolnienie pacjentowi - mówi nam jeden z lekarzy specjalistów. 

Spytaliśmy ZUS.

- W zeszłym czwartek i dziś mieliśmy problem z transferem poprzez PUE. E-zwolnienia do nas docierają, ale mamy sygnały, że są utrudnienia, za co przepraszamy lekarzy. Rozwiązujemy już ten problem wraz z firmą IT, która obsługuje nasz system - mówi Polityce Zdrowotnej rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

- To wynik dużego obciążenia wynikającego z aplikacji zewnętrznych przekazujących do nas liczbę danych nieadekwatną do liczby wystawianych zwolnień - wyjaśnia rzecznik ZUS. Dodaje, że sytuacja już się poprawia, ale ze względu na to, że utworzyła się kolejka danych wchodzących do systemu, mogą występować jeszcze utrudnienia. 

Przypomnijmy, że e-zwolnienia lekarskie to od 1 grudnia 2018 r. jedyna i obowiązkowa forma poświadczania przez lekarzy niezdolności do pracy w przypadku choroby osoby ubezpieczonej, uprawnionej do świadczeń za czas choroby.  

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Bywały Wtorek, 05 Listopada 2019, 8:51
"To wynik dużego obciążenia wynikającego z aplikacji zewnętrznych przekazujących do nas liczbę danych nieadekwatną do liczby wystawianych zwolnień - wyjaśnia rzecznik ZUS."
To co te programy wysyłają do ZUS oprócz danych zwolnienia?