Obiecujące wyniki badań polskich naukowców: "Krok naprzód w zapobieganiu chorobie Alzheimera"

05 Listopada 2019, 14:03 biotechnologia biologiczne biopodobne badania laboratorium

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uzyskał obiecujące wyniki w badaniach substancji naturalnych o dużym potencjale antydemencyjnym.

Podczas zrealizowanego  wspólnie z ośrodkiem naukowym w Turcji projektu, podjęto współpracę polegającą na poszukiwaniu najbardziej aktywnych związków, które potencjalnie mogą się przyczynić do opracowania nowego leku na chorobę Alzheimera.

W wyniku przeprowadzonych badań  przeanalizowano szereg substancji, które testowano pod kątem aktywności zmniejszającej neurodegenerację. Wyselekcjonowano 6 najbardziej aktywnych związków wykazujących aktywność poprawiającą pamięć. Właściwości tych związków zostały potwierdzone badaniami biologicznymi.

Naukowcom udało się również opracować innowacyjną technikę pozyskiwania i oczyszczania związków, co umożliwi ich izolację w skali preparatywnej w szybki i wydajny sposób.

Badane związki, biorąc pod uwagę pozytywny wpływ na procesy pamięci krótkotrwałej i długotrwałej, mogą stać się znaczącym krokiem naprzód w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

źródło: UM w Lublinie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz