Projekt rozporządzenia MZ ws. wzrostu wynagrodzeń dla ratowników medycznych do konsultacji. Od 2020 r. wzrost wynagrodzeń o 1600 i 1200 zł.

05 Listopada 2019, 16:03 Ratownicy

Do opiniowania skierowane zostały dwa projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczące wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla ratowników medycznych w wysokości 1600 zł brutto.

Do opiniowania skierowane zostały projekt noweli rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz projekt noweli rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Nowela rozporządzenia stanowi realizację postanowień porozumień zawartych w dniach 24 września 2018 r. (czyt. MZ podpisało porozumienie z ratownikami ) oraz 9 października 2019 r. (czyt. Ratownicy "porozumieli" się z MZ; będzie wzrost wynagrodzenia i klauzula opt-out) w Warszawie pomiędzy Ministrem Zdrowia a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”.

Celem zmiany jest zapewnienie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1600 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od dnia 1 stycznia 2020 r. dla:

1) ratowników medycznych oraz dyspozytorów medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne, z wyłączeniem dyspozytorów medycznych będących pielęgniarkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne;

2) ratowników medycznych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, na których wykonywane są zadania polegające na kierowaniu i zarzadzaniu innymi ratownikami medycznymi lub dyspozytorami medycznymi;

3) ratowników medycznych oraz pielęgniarek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne wykonujących zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy;

4) ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, zatrudnionych:

a) w szpitalnych oddziałach ratunkowych,

b) w izbach przyjęć szpitali posiadających w lokalizacji tej izby oddziały niezbędne do funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego oraz utrzymanie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1200 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu do dnia 31 grudnia 2020 r. dla ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, innych, niż wymienieni załączniku do rozporządzenia zmienianego.

źródło rozporządzenia:

JK

Zobacz również:

Wiceminister W. Kraska o ustawie o zawodzie ratownika medycznego

Projekt dot. doskonalenia zawodowego ratowników medycznych - do konsultacji

Ratownictwo medyczne: zmiany w oznaczaniu karetek i umundurowaniu ratowników

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

Ratownicy ZdW Środa, 06 Listopada 2019, 15:36
Pieniądze z puli na ratownictwo nie docierają do ratowników. Są wykorzystywane na łatanie budżetu szpitali. Przykładem szpital w Zduńskiej Woli pomimo połączenia w konsorcjum z WSRM Łódź stawki za godzinę pracy ratownika są poniżej 20 zł/godz. brutto.
Rafał Czwartek, 14 Listopada 2019, 9:13
Niestety sami siebie to robimy. Dlaczego nie umówić się na minimalna stawkę 35/h w całym kraju. Co zrobi pracodawca jak nie będzie miał obsady. Albo zamknie zakład albo wypłaci. Ale my ratownicy niestety nie umiemy być zgrani. I to jest nasz największy problem.
Niezyjacy Środa, 06 Listopada 2019, 9:07
I co z tego dostaną większą pensje i tak będą nie douczeni i tak na czas nie dojadą do chorego i nie wykonają prawidłowo reanimacji bo albo nie umieją bo są nie douczeni ,doświadczyłem to na swoim przykładzie po zatrzymaniu oddechu jeden ratownik pompował do płuc gruszką powietrze drugi wstrzykiwał andrenalina , a gdzie ucisk na klatkę piersiową wszak to jest podstawą reanimacji.
Empatyczny pacjent Środa, 04 Grudnia 2019, 22:12
W każdej grupie zawodowej znajdą się takie osoby..ale to nie upoważnia Pani do mierzenia miarką wszystkich...
Mac Środa, 06 Listopada 2019, 22:57
Gdyby źle przeprowadzili reanimację to nie wypisywałbyś teraz tych bzdur
obywatel Środa, 06 Listopada 2019, 22:56
Gruszką to się gila dziecku odsysa, na stanie nie ma nawet takiego sprzętu...Radzę pierw zasięgnąć informacji u podstaw.
Maciej Sz. Środa, 06 Listopada 2019, 19:56
Panie "Niezyjacy" a jednak żyjący. Ratownicy dobrze wiedzą co robią. Jeśli Miał Pan zatrzymanie oddechu, wspierali Panu oddech, nie powinni byli uciskac klatki piersiowej jeśli nie Miał Pan zatrzymania krążenia. Farmakologiczne leczyli stan chorobowy zgodnie z odpowiednimi wskazaniami. Skoro Jest Pan dalej na świecie, to napewno dlatego że Ratownicy dobrze wiedzieli jak Panu pomóc, i dziwi fakt Pana niewdziecznosci, skoro wyszedł Pan z naprawdę ciężkiego stanu bez deficytów zbornosci ruchowej sądząc po piśmie. Ośmieszajaca się treść Pańskiej wypowiedzi natomiast nie wyklucza innych deficytów jeszcze sprzed czasu zatrzymania oddechu.
Supernova Środa, 06 Listopada 2019, 18:49
Do ciebie z chęcią nie dojedziemy na czas:)
Gość Wtorek, 05 Listopada 2019, 19:11
Nie sprawiedliwe czytam to i powiem że jedno wielkie złodziejstwo i nie rozumiem różnicy ratownik to ratownik wszędzie muszą ciężko pracować... Ja czulbym się oszukany... Okropnie przykre
Głowa boli Wtorek, 05 Listopada 2019, 18:32
A to ciekawe . Projekt mówi o ratownikach medycznych a potem mowa w projekcie o pielęgniarkach które i tak już teraz więcej zarabiają od ratowników . Jeszcze nie widziałem ustawy mówiącej o pielęgniarkach która dotyczy ratowników . Głoooowa boli
RR Wtorek, 05 Listopada 2019, 17:46
Czy to jest wzrost wynagrodzenia czy to tylko dodatki obok pęsji oto jest pytanie
Darek Wtorek, 05 Listopada 2019, 17:31
Jeśli projekt dotyczy ratowników medycznych to czemu są w nim uwzględnione pielęgniarki ? One i tak więcej zarabiają niż ratownicy , a wszyscy wykonują tą samą pracę , hmmmm tą samą ... One nie dźwigają ... Jakoś w zapisach ustaw mówiących o pielęgniarkach nie ma mowy o ratownikach medycznych . Ehhhh
Ja Wtorek, 05 Listopada 2019, 17:04
Znowu brutto brutto i z 1000zł będzie 600