J. Cieszyński po spotkaniu ze związkami. Podwyżki do końca roku

06 Listopada 2019, 16:05 pieniądze

Wytyczne ministra w jaki sposób dyrektorzy szpitali mają dzielić otrzymane środki, spójne raportowanie przez zarządzających szpitalami o wysokości kwot jakie zostały przekazane na podwyżki,  interwencja ministra do dyrektorów, którzy podwyżek przekazać nie chcą oraz rozpoczęcie prac nad porozumieniem, które ma doprowadzić do powstania ustawy obejmującej wszystkie zawody medyczne nieobjęte ustawowymi podwyżkami w ostatnich latach – takie ustalenia padły po dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli związków z resortem zdrowia i dyrektorami oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

-W większości szpitali udało się doprowadzić do tego, że środki przekazane przez NFZ trafiły do protestujących grup zawodowych. Wciąż pozostało kilkadziesiąt podmiotów na terenie całej Polski, które nie podpisały porozumień z protestującymi pracownikami medycznymi – mówił po spotkaniu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zadeklarował, że Ministerstwo i Narodowy Fundusz Zdrowia przy współpracy z organizacjami zawodowymi zdefiniują i podejmą odpowiednie działania, które mają na celu objęcie podwyżkami pracowników tych placówek.

Związki mają tydzień na sformułowanie postulatów, których spełnienia oczekują. Na ich podstawie ma zostać zawarte porozumienie, na którego podstawie mają powstać regulacje prawne obejmujące zagadnienia zawarte w tym porozumieniu.  Realnym terminem realizacji tych zadań jest marzec 2020 r.– zapewnił wiceminister.

W jakiej wysokości podwyżki otrzymają pracownicy?

Wysokość podwyżek zależy od decyzji organizacji związkowej, która podpisują porozumienie z dyrektorem szpitala. W szpitalach, których organem założycielskim jest Ministerstwo Zdrowia, gdzie problemy z realizacją postulatów strajkujących pracowników interwencje ma podjąć samo ministerstwo – zapewnił wiceminister Janusz Cieszyński.

Jak wskazał przewodniczący Łukasz Tucki z OZZ Pracowników Laboratoriów Diagnostycznych, wciąż istnieją pewne nieścisłości w zestawieniach. Nie wszystkie podwyżki są satysfakcjonujące. Wraz z dyrektorami OW NFZ na konkretnych przykładach podkreślano, że pracowników nie satysfakcjonują podwyżki w wysokości 100 zł brutto. –Oczekujemy, że porozumienia, które zostały zawarte w szpitalach to wstęp do realnych podwyżek – mówił.

Co dalej?

Na tę chwilę przedstawiona zostanie lista placówek do weryfikacji przez ministra i dyrektorów OW NFZ – mówił Tomasz Dybek przewodniczący OZZ Pracowników Fizjoterapii. Podkreślił, że sukcesem każdego spotkania jest to, ze lista placówek, które wywiązują się z zawartych z pracownikami porozumień się wydłuża i choć nie ma jeszcze rozwiązań systemowych to podwyżka dla każdego pracownika cieszy.

Już od jutra dyrektorzy OW NFZ zaczynają kolejne spotkania z dyrektorami szpitali, w których podwyżki nie miały miejsca, bądź są na niesatysfakcjonującym poziomie. Z zapewnień wiceministra Janusza Cieszyńskiego wynika, pracownicy którzy podwyżek jeszcze nie dostali, powinni je otrzymać najpóźniej do końca tego roku.

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

RX Środa, 18 Grudnia 2019, 7:43
Ciekawe??? W szpitalu w Skarżysku-Kam. PAN DYREKTOR nie widzi potrzeby rozmowy z rehabilitantami o jakichkolwiek pieniądzach.
Tech. Rtg Piątek, 08 Listopada 2019, 19:54
W szpitalach cześć załogi jest na kontraktach a tech. Rtg w pracujących na etacie jest dwuch i co w związku z tym? Czy ktoś się przejmie dwoma osobami? Jeśli to będzie zależało od dobrej woli dyrekcji to nadal będziemy zarabiał jak IMPEL
BMarek Czwartek, 07 Listopada 2019, 11:57
Przychodnie nie dostały ani grosza, podwyżka jest finansowana z puli ogólnej (fizjoterapeuta). A może by tak jak pielęgniarkom dać każdej grupie znaczone pieniądze i pop problemie.
mmm Czwartek, 07 Listopada 2019, 8:45
A co z poradniami? Czy tylko w szpitalach pracują technicy? A może w poradniach są technicy gorszego sortu?
xxx Czwartek, 07 Listopada 2019, 7:49
Diagności pracują nie tylko w szpitalach , a co z pracownikami w Przychodniach , których założycielskim organem nie jest MZ a ma kontrakt z NFZ
Mmm Środa, 06 Listopada 2019, 19:48
A co z poradniami? Czy technicy są tylko w szpitalach? Ci z w poradniach to gorszy sort?
Anna S Środa, 06 Listopada 2019, 19:09
A co z podwyżkami dla Diagnostów pracujących w Przychodniach i Ośrodkach Zdrowia?
Bubex Środa, 06 Listopada 2019, 17:59
Właśnie fizjoterapeuci nie pracują tylko w szpitalach
Mofinek Środa, 06 Listopada 2019, 17:29
Szpitale,a reszta placówek? Fizjo pracują w przychodniach,zakładach opieki, sanatoriach,które mają umowy z NFZ.?
Anna S Środa, 06 Listopada 2019, 19:15
A technicy elektroradiologii pracujący w Przychodniach ,Ośrodkach Zdrowia to nie są diagności i podwyżki nie należą się ?Tylko szpitale dostaną fundusze ?
Dasia Środa, 06 Listopada 2019, 18:39
Elektroradiolodzy i technicy radiologii też :( Co z nimi?