Na co umieramy w krajach OECD?

08 Listopada 2019, 10:09 śmierć trup kostnica koroner zgon akt zgonu

U co drugiego zmarłego mieszkańca krajów należących do OECD śmierć nastąpiła w wyniku choroby układu sercowo-naczyniowego (31 proc.) lub nowotworu (25 proc.) - wynika z najnowszego raportu OECD.

W całym 2017 roku w krajach należących do OECD oraz państwach partnerskich zmarło nieco ponad 10,88 mln obywateli, co odpowiada wskaźnikowi śmiertelności na poziomie 800 zgonów na 100 tys. osób. Najniższe wskaźniki umieralności odnotowano odpowiednio w Japonii (567 zgonów na 100 tys. mieszkańców), Szwajcarii (630) oraz Australii (642). Najwyższe natomiast zaobserwowano w Południowej Afryce (1940), Rosji (1417) oraz na Łotwie (1150). W Polsce wskaźnik śmiertelności przekroczył średnią dla OECD i wyniósł 941 zgonów na 100 tys. mieszkańców.

Częściej mężczyźni

Zdecydowanie wyższe wskaźniki śmiertelności zaobserwowano dla mężczyzn - średnio były one nawet 50 proc. wyższe niż w przypadku kobiet. W przypadku mężczyzn w europejskiej części OECD najgorzej wypadły - Łotwa, Litwa oraz Węgry, natomiast w przypadku kobiet najwyższe wskaźniki w Europie odnotowano na Łotwie i Węgrzech. Jak podkreślili analitycy przygotowujący raport obserwowane luki pomiędzy kobietami i mężczyznami to efekt większego narażenia panów na czynniki ryzyka takie jak - palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, czy mniejsza dbałość o prawidłową i przede wszystkim zdrową dietę.

Z jakich powodów umieramy?

Dwiema kluczowymi przyczynami zgonów na terenie OECD były w 2017 roku choroby nowotworowe oraz schorzenia sercowo-naczyniowe. Za jedną trzecią zgonów odpowiadały więc zawały serca, udary mózgu, a co czwarty zgony spowodowany był nowotworem- wśród których prym wiódł rak płuca(5 proc. wszystkich zgonów), rak jelita grubego (3 proc.) oraz rak piersi (2 proc.). Na niechlubnym podium przyczyn śmiertelności trzecie miejsce zajęły zgony wynikające z chorób płuc- w tym m.in. z powodu POChP oraz zapalenia płuc.

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/4dd50c09-en/images/images/03-Chapter%203/media/image8.png

 

Ciekawie wyglądają również dane dotyczące śmiertelności w wyniku zawałów serca oraz z powodu choroby niedokrwiennej serca (na wykresie poniżej przedstawiono dane z roku 20177 oraz trend obserwowany na przestrzeni 2000–17). Pod tym względem Polska (ze wskaźnikiem na poziomie 95/100 tys. mieszkańców) okazała się mieć zdecydowanie lepsze wskaźniki niż średnia OECD, a co więcej wyprzedziliśmy takie kraje jak Niemcy, Austria, czy Stany Zjednoczone.

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/4dd50c09-en/images/images/03-Chapter%203/media/image11.png

Niestety podobnym osiągnięciem Polska nie może się pochwalić w przypadku udarów, dla których wskaźnik śmiertelności wyniósł 71/ 100 tys. mieszkańców i co prawda był niższy od wskaźnika śmiertelności z powodu zawałów, ale jednocześnie wartość ta była gorsza niż średnia OECD.

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/4dd50c09-en/images/images/03-Chapter%203/media/image12.png

Źródło: OECD

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz