Spółka Marcina Szumowskiego z dużym dofinansowanie NCBiR

12 Listopada 2019, 9:30 dane wyniki analiza dokument

OncoArendi Therapeutics ma szanse otrzymać 22,4 mln złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach konkursu "Ścieżka dla Mazowsza". Fundusze przeznaczone zostaną na badania nad lekiem stosowanym w terapii sarkoidozy.

Dofinansowanie pozwoli na realizacje projektu zatytułowanego: „Rozwój przedkliniczny i kliniczny kandydata na lek OATD-01, do stosowania u pacjentów z sarkoidozą”. Projekt spółki OncoArendi Therapeutics, kierowanej przez Marcina Szumowskiego, znalazł się na 11. miejscu na liście projektów rekomendowanych do finansowania.

- Głównym celem projektu jest potwierdzenie bezpieczeństwa i wykazanie wstępnego efektu leczniczego OATD-01, przy podaniu jego wzrastających dawek pacjentom z sarkoidozą. Sarkoidoza jest rzadką chorobą o podłożu zapalnym i nieznanej etiologii, na którą nie ma obecnie skutecznego leczenia. Na sarkoidozę cierpi obecnie ok. 1,3 mln pacjentów na świecie i stanowi ona globalnie niezaspokojoną potrzebę kliniczną. OATD-01 blokujący selektywnie dwa enzymy chitynazy wykazał bezpieczeństwo i wstępną skuteczność w leczeniu sarkoidozy. Docelowy produkt oparty o OATD-01 ma charakteryzować się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a jego efekt terapeutyczny będzie oparty o nowy mechanizm działania – blokowanie białka CHIT1, które wydaje się odgrywać istotną rolę w patogenezie sarkoidozy - czytamy w komunikacie spółki.

Wartość całego projekty wyceniono na ponad 34,6 mln złotych, ale dofinansowanie zaplanowane na 22,4 mln złotych może ulec zmianie. Spółka wyjaśnia, że wpłynie na to wprowadzenie nieznacznych zmian w projekcie przed finalnym złożeniem dokumentacji projektowej.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

watch Wtorek, 12 Listopada 2019, 13:28
I co i nic? Szumowscy mają się dobrze a naród stoi w kolejkach i jak tu nie kochać być ministrem