Bil Gates i rząd USA inwestują w terapie genową

12 Listopada 2019, 11:43 rak nowotwór geny

Rząd USA i fundacja Billa Gatesa, planują zainwestować około 200 mln dolarów w ciągu najbliższych czterech lat w rozwój terapii genowych w celu leczenia anemii sierpowatej i HIV.

 

Francis Collins, dyrektor National Institutes of Health (NIH) powiedział, że należy zadbać o to, aby leczenie było dostępne i niedrogie na całym świecie. Celem jest prosta i  tania edycja genów lub wprowadzanie genów do komórek przy pomocy cząsteczek wirusa.

Terapia genowa to nowa dziedzina medycyny, której celem jest zastąpienie wadliwych genów odpowiedzialnych za choroby. Chociaż ta metoda oferuje obiecujące możliwości w walce z anemią sierpowatą i HIV, to terapia jest skomplikowana i kosztowna, co zmniejsza prawdopodobieństwo jej wykorzystania w biedniejszych krajach. NIH i Fundacja Gatesa chcą rozpocząć badania kliniczne w Stanach Zjednoczonych i krajach Afryki Subsaharyjskiej w ciągu najbliższych siedmiu do dziesięciu lat.

Według NIH około 95 procent z 38 milionów ludzi żyjących z HIV żyje w krajach rozwijających się, w tym 67 procent w Afryce Subsaharyjskiej. Około połowa przypadków jest nieleczona. Według NIH choroba ta dotyka około 1,1 miliona osób w USA. Około 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na anemię sierpowatą. Na całym świecie, zgodnie z prognozami NIH, w ciągu najbliższych 30 lat urodzi się 15 milionów dzieci z anemią sierpowatą, w tym 75 procent w regionie subsaharyjskim.

 

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz