Za badanie pacjenta zapłaci... lekarz. Absurdalne zapisy umów

12 Listopada 2019, 16:03 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

Z lekarzami publicznej ochrony zdrowia zawierane są kontrakty, w myśl których pomniejsza się ich wynagrodzenie o wartość zleconych przez nich badań. 

Lekarze z przychodni specjalistycznych coraz częściej dostają propozycje pracy na kontrakcie, z którego muszą sfinansować zlecone pacjentowi badania. O procederze tym w zeszłym tygodniu jako pierwszy poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Taka formuła zatrudniania zmusza lekarza do oszczędzania na zlecanych testach. Przychodnia oferuje mu bowiem kontrakt na określoną kwotę, a wynagrodzenie stanowi odsetek jej wartości. Pomniejsza je jednak o koszt badań, przerzucając je tym samym na lekarza. Takie praktyki stosują przede wszystkim placówki, które mają umowy z NFZ – związane określonymi limitami i zmuszone do oszczędzania. Efekt jest taki, że im bardziej dokładną diagnostykę lekarz zleci, tym mniej zarobi. 

Głos w tej sprawie zabierają kolejne instytucje.Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o informowanie Naczelnej Izby Lekarskiej o zaistnieniu takich sytuacji. 

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, zaniepokojony informacjami, dotyczącymi zawierania z lekarzami umów, mogących niekorzystnie wpływać na dostęp pacjentów do badań diagnostycznych, podjął działania wyjaśniające. W ich ramach ustala kompletną listę podmiotów, stosujących takie umowy oraz bada opisywane przypadki w kontekście praktyk, dotyczących naruszenia zbiorowych praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.

Sprawę podnosi także lek. Bartosz Fiałek na swoich kanałach społecznościowych. Do sygnalisty zgłaszają się kolejni lekarze, którzy wysyłają zdjęcia z własnych umów, które wskazują, że problem ten może być rzeczywistą bolączka wielu lekarzy w całej Polsce.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Marek Piątek, 13 Grudnia 2019, 22:00
To sie w głowie nie miesci. A potem sie dziwimy ze w Polsce brakuje lekarzy... Szok. Na takich kontraktach to nie czy ktokolwiek bedzie chciał pracowac. Mam prywatny gabinet, w medicover sobie dorabiam. Udało sie zgrać grafik przyjec u mnie z dyżurami w placowce tak aby jedno nie kolidowało z drugim. I mimo ze nie ma tam jakichs super dodatkowych benefotow, to jednak duza wartoscia dodaną sa szkolenia i mozliwosc korzystania z najnowszych systemów medycznych
Wojciech Tomczyński Środa, 13 Listopada 2019, 7:35
co za bzdura!!!!