Współpłacenie istotną przyczyną porzucania terapii

13 Listopada 2019, 9:42 kasa pieniądze

Współpłacenie za leki jest jednym z istotnych czynników powodujących, że pacjenci rezygnują z leczenia. Według danych amerykańskiego Narodowego Centrum Statystyki Zdrowotnej co czwarta dorosła osoba chorująca na cukrzycę pytała swojego lekarza prowadzącego o możliwość przepisania tańszego leku, a aż 13 proc. nie wykupowało leków przepisanych na receptę z powodu ich zbyt wysokiego kosztu - donosi "The New York Times".

Zachowanie osób chorych na cukrzycę nie jest jednak odosobnione bowiem - jak donosi NYT - liczne badania wykazały, że konieczność ponoszenia wyższych kosztów terapii skutkuje tym, że jest ona przez pacjentów odrzucania. Dotyczy to zarówno pacjentów stosujących antykoncepcję hormonalną, jak również chorych na miażdżycę, nadciśnienie czy przyjmujących inne leki zalecane w chorobach przewlekłych, a nawet onkologicznych.

Amerykański problem?

Powołując się na dane z czasopisma "BMJ Open" wskazano, że wysokie koszty terapii stają się poważną bolączką pacjentów z USA. To właśnie w Stanach Zjednoczonych odsetek pacjentów po 55 roku życia rezygnujących z leczenia z powodu zbyt wysokich kosztów leków wyniósł aż 16,8 proc., podczas gdy w innych krajach rozwiniętych szacunki wskazują na co najmniej dwukrotnie niższy wskaźnik rezygnacji z leczenia. Odsetek pacjentów rezygnujących z terapii z powodów finansowych wynosił odpowiednio- 8,3 proc. w Kanadzie, 6,38 proc. w Australii czy 4,8 proc. w Nowej Zelandii.

Eksperci wskazali również, że spośród wszystkich pacjentów z USA aż siedmiokrotnie wyższe ryzyko pominięcia bądź nieprzyjęcia dawki leku mieli chorzy, którzy nie byli objęci ubezpieczeniem.

Dane te warto zestawić z najnowszym raportem OECD, z którego jasno wynika, że Stanu Zjednoczone są rynkiem, na którym wydatki na leki z kieszeni pacjentów (kolor ciemnoniebieski na wykresie) stanowią 27 proc. wszystkich wydatków a leki, a pozostała kwota jest finansowana systemowo z budżetu państwa, bądź ubezpieczeń (kolor błękitny). Tym zestawieniu dane za 2017 rok dotyczące Polski nie mogą napawać optymizmem bowiem aż 64 proc. wydatków na leki pokrywanych jest bezpośrednio z kieszeni pacjentów.

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/4dd50c09-en/images/images/10-Chapter%2010/media/image2.png

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz