NEUCA wyniki za III kwartał 2019 r.: Co czwarta niezależna apteka w programach partnerskich hurtownika

13 Listopada 2019, 15:30 dane dokumenty raport

Grupa NEUCA podsumowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Spółka zajmująca się hurtową sprzedażą leków zanotowała w tym okresie 28 mln zł zysku netto. Łącznie w okresie styczeń-wrzesień spółka odnotowała 93,9 mln zł zysku z pominięciem zdarzeń jednorazowych.

 

W trzecim kwartale NEUCA zwiększyła przychody ze sprzedaży o 7 proc. do ponad 2 mld zł. Przychody po dziewięciu miesiącach 2019 r. osiągnęły poziom 6,13 mld zł, o 6 proc. wyższy niż przed rokiem.

Grupa po trzech kwartałach 2019 r. wypracowała 93,9 mln zł zysku bez zdarzeń jednorazowy. To o 31 proc. więcej niż przed rokiem. Przypomnijmy, że łączny zysk spółki bez zdarzeń jednorazowych w 2018 r.  wyniósł 98,1 mln zł. Taki wynik daje spółce dużą gwarancję lepszych wyników zysku netto w całym 2019 r. w porównaniu do roku ubiegłego.

Hurtownik rośnie w siłę na segmencie rynku aptek niezależnych

Grupa w trzecim kwartale zwiększyła udziały segmencie rynku aptek niezależnych do 32,1 proc. Udział grupy łącznie w rynku aptecznym w trzecim kwartale wyniósł 28,6 proc.

Grupa może pochwalić się także wzrostem popularności ofert swoich programów. Tylko do dwóch z nich Partner + i IPRA należy blisko 2100 aptek, co stanowi blisko ¼ wszystkich aptek niezależnych w Polsce.  Od początku 2019 r. do programów dołączyło blisko 900 nowych uczestników – podaje Grupa.

Wzrost zysków w segmencie marek własnych

Po trzech kwartałach sprzedaż produktów własnych Grupy do aptek wyniosła blisko 112 mln zł (wzrost o 7 proc r.d.r.). W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. segment wygenerował blisko 35 mln zł zysku operacyjnego, czyli o 14 proc. więcej r.d.r. Oznacza to, że marki własne odpowiadają już za ponad 25 proc. zysku operacyjnego całej Grupy.

W budowie wyniku NEUCA coraz większe znaczenie mają też biznesy pacjenckie. Po trzech kwartałach łączne przychody przychodni lekarskich, badań klinicznych i telemedycyny wzrosły o 30 proc. do 114 mln zł. Na poziomie zysku operacyjnego po trzech kwartałach 2019 segment wypracował ponad 12 mln zł - o 73 proc. więcej niż przed rokiem. 

- W trzecim kwartale udowodniliśmy jak realizacja naszej strategii przekłada się na umocnienie naszej pozycji rynkowej, a poprzez to zwiększenie wyniku i budowę wartości firmy. Osiągamy bardzo dobre wyniki w badaniach satysfakcji klientów. (…) Dzięki temu pozyskujemy do naszych programów kolejne apteki. W tych najbardziej zaawansowanych uczestniczy już 23 proc. aptek niezależnych w kraju. To oczywiście umacnia naszą pozycję w segmencie aptek niezależnych, co pozwala na zwiększenie przychodów. Wraz z powiększającą się skalą biznesu dbamy o efektywność, dzięki czemu nasze koszty sprzedaży i zarządu spadają. Wszystkie te czynniki wpływają na nasze rosnące zyski. Po trzech kwartałach zrealizowaliśmy wynik netto zbliżony do tego, który wypracowaliśmy w 2018 r. Dlatego jesteśmy niemal pewni poprawy wyniku w całym roku – mówił Piotr Sucharski, Prezes NEUCA.

źródło: NEUCA

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz