#OBSERWUJ – i nie daj się zaskoczyć rakowi jajnika!

14 Listopada 2019, 15:56 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

Na raka jajnika co roku w Polsce zapada ok. 3,5 tys. kobiet, a ok. 2,5 tys. umiera z tego powodu. U ok. 70 proc. chorych, nowotwór jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium, czyli na etapie pojawienia się przerzutów do miejsc oddalonych od jajnika. Nadal zbyt mało Polek wykonuje regularnie cytologię oraz inne badania, które pozwalają wykryć ten rodzaj nowotworu na wczesnym etapie. W czwartek wystartowała V odsłona ogólnopolskiej kampanii Diagnostyka Jajnika tym razem pod hasłem "OBSERWUJ".

V odsłona ogólnopolskiej społecznej kampanii Diagnostyka Jajnika organizowanej przez organizację Kwiat Kobiecości wystartowała pod hasłem: OBSERWUJ – i nie daj się zaskoczyć rakowi jajnika!

Celem tegorocznej kampanii jest wzbudzenie w kobietach nawyku dokładnej obserwacji ciała i reagowania na sygnały, które daje nam organizm. Aktywne życie zawodowe czy realizacja kolejnych celów często nie pozwalają na dostateczną uważność. 

Ambasadorzy to wszystkie gwiazdy dotychczas wspierające kampanię: Anna Dereszowska, Anna Korcz z córką Anną, Krystian i Maria Wieczorek oraz Magda Gessler.

- Nie bez przyczyny postanowiłyśmy zaprosić wszystkich dotychczasowych Ambasadorów, ponieważ pięciolecie jest dla nas czasem podsumowań dotychczasowych działań i rezultatów kampanii. W tym roku chcemy zwrócić uwagę kobiet na obserwację ciała i niebagatelizowanie niepokojących objawów, które wysyła im organizm – podkreśliła Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

- W przypadku raka jajnika nie mamy profilaktyki i dość często nie kończy się happy endem, więc im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej. Stąd trzeba zachęcać kobiety, aby się badały - dodała podczas czwartkowej konferencji inaugurującej kampanię.

- Na raka jajnika co roku w Polsce zapada ok. 3,5 tys. kobiet. Jest to bardzo niebezpieczny przeciwnik, gdyż u około 70 proc. chorych, nowotwór jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium, czyli na etapie pojawienia się przerzutów do miejsc oddalonych od jajnika. Zazwyczaj są to narządy zlokalizowane w jamie brzusznej i dlatego część objawów może sugerować schorzenie przewodu pokarmowego – mówi Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, ginekolog, onkolog oraz ekspert kampanii „Diagnostyka Jajnika”.

Jak podkreślał, problem raka jajnika to liczba zachorowań, a jeszcze większym problemem jest wysoka śmiertelność. Wyjaśnił, że wysoka śmiertelność wynika z wykrywania choroby w zaawansowanym stadium. Dodał, że dostępne metody leczenia to chirurgia, chirurgia z chemioterapią oraz chemioterapia.

Prof. M. Bidziński przekonywał ze względu na złożoność leczenia raka jajnika, w przypadku podejrzenia lub rozpoznania histopatologicznego tego nowotworu należy dążyć do diagnostyki i rozpoczęcia leczenia w specjalistycznych placówkach medycznych, które ze względu na doświadczenie posiadają najlepszą skuteczność terapeutyczną w tym obszarze.

Arsen, selen i kadm w profilaktyce nowotworów u kobiet

Z kolei prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński - lekarz specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej oraz patomorfologii przedstawił dane z badań dotyczące wpływu stężenia selenu, kadmu i arsenu we krwi na ryzyko zachorowania na nowotwory u kobiet.

Jak podkreślał, poziom arsenu we krwi jest markerem ryzyka raków m.in. piersi i jajnika u kobiet, na co wskazuje badanie, które prowadzono w jego ośrodku przez pięć lat w grupie 1,7 tys. kobiet. Kobiety w zależności od poziomu stężenia arsenu podzielono na cztery grupy. W grupie 425 kobiet o najniższym poziomie arsenu (poniżej 0,6 µg/l) na nowotwory zachorowały 4 osoby, w kolejnej grupie – 24 kobiety, w kolejnej – 36 kobiet i kolejnej - o najwyższym poziomie arsenu – 47.

- Obecnie ok. 25 proc. Polek ma niski poziom arsenu, a 75 proc. – zbyt wysoki. - To jest stan do odwrócenia – podkreślił i wyjaśnił, że chodzi tu o odpowiednią dietę i unikania produktów zawierających arsen, czyli przede wszystkim owoców zasypanych chemią. Jak mówił, należy jeść produkty z własnej działki lub produkty bio. Dodał, że także duże partie ryżu z Azji mają wysokie stężenie tego pierwiastka.- Stosowanie chemii spowodowało, że bomba arsenowa jest w owocach morza oraz rybach - mówił.

Jak dodał, także wysoki poziom selenu może wpływać w zależności od poziomu stężenia arsenu na rosnące ryzyko zachorowania na nowotwory u kobiet.

Ponadto, jak mówił najnowsze opracowanie wskazuje, że z kolei dla kobiet z mutacją BRCA1 istotny jest poziom kadmu, bo w ich przypadku działa bardzo silnie.

Jak mówił, badania wymagają jeszcze walidacji, jednak jak przekonywał pokazują one, że można mieć wpływ na profilaktykę zachorowań na nowotwory u kobiet poprzez odpowiednie stężenie niektórych pierwiastków, co można osiągnąć właściwą dietą. - Prowadzimy tysiące pacjentek i widzimy, że dieta szybko daje efekty w przypadku arsenu i selenu. Gorzej z kadmem, bo jak już kobieta się zatruje, to niełatwo się tego pozbyć z organizmu - dodał.

Prof. J. Lubiński przekonywał, że kobiety powinny upominać się u swoich lekarzy o skierowanie na badanie poziomu arsenu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz