Zadłużenie szpitali w górę - dane z MZ

14 Listopada 2019, 16:25 kasa pieniądze

Zobowiązania samych tylko spzoz to już 13,8 mld zł - wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dane te resort przekazał posłowi Krzysztofowi Brejzie.

Jak pisaliśmy, MZ nie chciało podać jakiej wysokości są zobowiązania wymagalne i całkowite spzoz. Pierwszy raz w kilkunastoletniej historii publikacji tych statystyk, przed wyborami wstrzymano ich ujawnienie.

Ile wynoszą te zobowiązania? Tego dowiedział się poseł Krzysztof Brejza, który już słynie z „wyciągania” z urzędów danych, także tych kłopotliwych.

Na stronie MZ dane o zobowiązaniach spzoz nadal kończą się na 2018 r.

Zobowiązania samych tylko spzoz to już 13,8 mld zł, przy czym MZ nie napisało jakiej wysokości są wymagalne. Do tego należałoby dodać jeszcze kilka miliardów zł zobowiązań instytutów oraz samorządowych i państwowych placówek medycznych działających jako spółki.

- Zgodnie z danymi statystycznymi Ministerstwa Zdrowia aktualnymi na dzień 7 listopada 2019 r. zobowiazania ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na dzień 31 marca br. wyniosły 13,5 mld zł, natomiast na dzień 30 czerwca br. - 13,8 mld zł - podał w odpowiedzi na pytanie posła K. Brejzy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Przez lata zobowiązania oscylowały zazwyczaj wokół 9-10 mld zł. W 2016 r. przekroczyły barierę 11 mld zł, a na koniec zeszłego roku 13 mld zł.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz