16.11 "Rak prostaty w Polsce. Dlaczego jest źle i czy może być lepiej?"

14 Listopada 2019, 17:47 rak prostata pacjent

Na raka prostaty co roku zachorowuje 15 tys. mężczyzn. Kolejnych 6 tys. każdego roku z powodu tego nowotworu umiera. Czy świadomość polskich pacjentów w ostatnich latach wzrosła? Czym spowodowany jest rosnący wskaźnik umieralności z powodu raku nowotworu - brak świadomości czy po prostu męskie ego? Jakich zmian oczekują eksperci i pacjenci? 

Jak wygląda sytuacja pacjentów z rakiem prostaty? -Odpowiedź nie jest prosta. Leczę się na raka prostaty od 14.03.2007, więc mogę pokusić się o ocenę. Według mnie zróżnicowana, tj. zależy do którego ośrodka i którego specjalisty pacjent miał szczęście trafić. Tak, szczęście. M.in. o tym będziemy rozmawiać na organizowanej przez Gladiatrów wraz z Fundacją RAK PROSTATY 16 listopada debacie w Warszawie - mówi Władysław Karkulowski, prezes Fundacji RAK PROSTATY, wiceprezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator' Oddział Warminsko-Mazurski.

Czy świadomość pacjentów wzrasta, czy rak prostaty dalej pozostaje to tematem tabu dla mężczyzn? 

 - Jako wolontariusz i e-wolontariusz mogę powiedzieć, że powoli wzrasta ale przeważnie na tyle, że trzeba zgłosić się do urologa. Jak byłem w lepszej formie, brałem małego laptopa, szedłem np. do klubu kibica i tam dla znajomych, bywało w grupie do 10 osób prezentowałem i odpowiadałem na pytania dot. problemów z gruczołem krokowym - mówi prezes Władysław Karkulowski.

- Jako stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Oddział Warmińsko-Mazurski zorganizowaliśmy wiele konferencji edukacyjnych. „Gladiator”. Staliśmy się na tyle rozpoznawalni, że zapraszano nas do zakładów pracy na prezentacje o naszych problemach. Uważam, że w mojej ukochanej Polsce za mało jest kampanii o problemach ze sterczem,  konieczności badań kontrolnych. Uważam, że media powinny to robić za darmo. Próbowaliśmy zainteresować inne znane media naszym wydarzeniem, bez rezultatu. Tego zrozumieć nie mogę – tak poważny temat, jak zachorowalność około 15000 mężczyzn i umieralność około 6000 w ciągu roku, to mało atrakcyjny temat? No to jak ma wzrastać świadomość? Gdzie edukacyjna rola mediów? Bywają społeczne, konieczności, tematy społeczne ponad wszystkim. Mężczyźni nie chcą się badać, bo a nuż coś wynajdą? Na siłę wciskają się do grupy „tabu” - mówi.

W jakich obszarach są potrzebne zmiany w opiece nad pacjentem? Te tematy zostaną poruszone 16 listopada podczas debaty "Rak prostaty w Polsce. Dlaczego jest źle i czy może być lepiej?" . Przede wszystkim co należy poprawić, zmienić w obszarach:

1. Edukacja grup ryzyka, profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty

2. Edukacja lekarzy i innych grup zawodowych odpowiedzialnych za diagnozowanie

i leczenie raka prostaty

3. Koordynacja diagnozowania, leczenia i rehabilitacji pacjentów z rakiem prostaty

4. Dostęp do nowoczesnych technologii i terapii oraz leczenia przeciwbólowego

5. Rehabilitacja urologiczna i leczenie skutków ubocznych leczenia radykalnego raka prostaty

- Wiemy, że to będzie „głosik” ale może zakiełkuje i rozwinie się, kto wie? Jako społeczność forumową, jako portal edukacyjno-informacyjny rak-prostaty.pl jesteśmy wysoko oceniani przez specjalistów pracujących za granicą. Nieskromnie, jesteśmy zaliczani do trzech najlepszych na świecie – amerykańskie, australijskie i czasami niemieckie. To ciężka społeczna praca, na okrągło przez ponad 10 lat tak nas usytuowała - przekonuje Władysław Karkulowski.

 -Nasza debata ma charakter zamknięty, wysyłamy zaproszenia z koniecznością potwierdzenia na tak lub nie. W debacie nie chodzi o to by dowalić lekarzom, czy układowi – nam chodzi o rozmowę. Niestety, w większości nasi znani specjaliści potraktowali nas niegrzecznie, w ogóle nie odpowiadają. Niektórzy próbują się dowiedzieć, jakie będą pytania (sic!), niektórzy blokują mój nr telefonu.Na organizowaną debatę złożyli się Forumowicze, ich wspierający, z 1% od podatku – po prostu realizujemy statutowe cele Fundacji. Bardzo nam zależy na przyjaznej współpracy na linii pacjent – lekarz specjalista, bo tylko wtedy możemy więcej zrobić w systemie ochrony zdrowia, tym samym zwiększyć komfort leczenia- dodaje.

Więcej informacji dostępne na stronach:

https://rak-prostaty.pl oraz https://gladiatorzy.org  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Adrian Niedziela, 01 Grudnia 2019, 20:41
ze wszystkim da się walczyć przecież :) U mnie z pokolenia na pokolenie były problemy z prostata, mam 40 lat i już jakieś problemy wyszły, cóż dobrze że trafiłem na dr Zwolińskiego w ober clinic, jestem umówiony na biopsję fuzyjną, trzymajcie kciuki żeby wszystko było ok. My mężczyźni tez musimy się regularnie badać
donat Czwartek, 14 Listopada 2019, 20:15
Prawda. Ciągle mówi się w mediach o profilaktyce nowotworów kobiecych i o tym, że panie się nie badają. Codziennie mówi się o raku piersi i raku szyjki macicy, o cytologii i mammografii. Natomiast prawie w ogóle w mediach nie mówi się o nowotworach męskich, o tym, że panowie się nie badają, Na początku listopada coś tam powiedzą na odczepnego i tyle. Cisza. Jest taki wrażenie, jakby tylko kobiety chorowały na raka i się nie badały. A co z badaniami per rectum u panów w kierunku raka prostaty? Cisza.